Измамите с фалшиви банкноти скачат по празниците, най-честите ментета са от 20 лева
Секция: ИКОНОМИКА
27 Декември 2016 20:14
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Измамите с фалшиви банкноти скачат по празниците, най-честите ментета са от 20 лева

/КРОСС/Поне три пъти се увеличава рискът от измама с фалшиви банкноти около Новогодишните празници. От данните на БНБ се вижда, че най-често ментетата у нас са банкноти от 20 лева.

Такситата, особено вечер, са едно от местата, на които банкнота менте може да мине незабелязана - както от клиента, така и от таксиметровия шофьор.

Данните на БНБ показват, че от началото на годината са хванати повече от 7000 фалшиви български и чужди банкноти, които са били в обращение.

Броят им намалява значително в последните години, но копията стават все по-добри, предупреждават експертите. Най-често фалшифицираната банкнота остава 20-левката.

Макар че е опитен продавач, Петко признава, че са му пробутвали менте.

„Има ги, някой път ги взимаме. Случвало се е да отида на борсата да пазарувам и като броя за стоката парите, колегата ми казва, че са фалшиви", обяснява той.

След 36 години в таксито Бойко пък не помни да е попадал на фалшива банкнота, но не изключва възможността дори да не е разбрал за това. „Трябва да е нещо много видимо, за да си личи и да ми направи впечатление", отбелязва той.

Около празници като Коледа и Нова година рискът се увеличава многократно.

„Обемите на пари, които циркулират в нас по празниците са в пъти повече, отколкото в обикновен период от годината и съответно фалшивите пари са повече от това, което обикновено срещаме", посочи Кирилка Епитропова - дилър в обменно бюро.

Експертите предупреждават, че най-често измамата остава незабелязана в таксита или на пазара, когато банкнотата е само една, или обратното - когато сумата е голяма и се плаща с много еднакви банкноти накуп.

Съветват още хора с неопитно око да не рискуват с големи суми или валута, която не познават. Ако не могат да преценят, вариантът е да помолят за проверка на парите с машина в близко чейнджбюро или поне магазин с ултравиолетова лампа.

Оказва се, че често хората, които плащат с фалшива банкнота, не подозират за това. Ако все пак попаднете на менте, съветът е да предадете банкнотата в банка или чейнджбюро, които да предадат банкнотата към БНБ за унищожение, ако се потвърди, че е менте.