Евробарометър: Българското правосъдие е европейски шампион по недоверие
Секция: БЪЛГАРИЯ
28 Декември 2016 11:35
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Евробарометър: Българското правосъдие е европейски шампион по недоверие

/КРОСС/Докато Европа се тресе от скептицизъм и фобии, българите са сред тези, които продължават да вярват в нея. В същото време те се рекордьорите по недоверие в собствената си държава и в нейните институции.

Това показва последното издание на стандартния "Евробарометър", публикувано в навечерието на Коледа.

Страната ни е между седем държави членки, където преобладава положителният образ на ЕС: Ирландия (55%), Полша (51%), Румъния (50%), България (49%), Португалия (48%), Люксембург (47%). Парадоксално, в тази компания е и Обединеното кралство, което се готви да напусне съюза. Там 34% от гражданите се отнасят положително към ЕС.

Българските чувства към ЕС обаче са поохладнели за десетте години членство. В началото му през 2007 г. еврофилите бяха над 60 на сто.

В 20 от общо 28 държави членки мнозинствата имат неутрално отношение към ЕС, като най-висок е делът на тази категория в Испания (51%) и Латвия (50%).

Гърците се открояват като нацията, в която ЕС има най-отрицателен образ - той е такъв за 47% от тях.

Четиридесет и три процента от българите смятат, че ЕС върви в правилна посока, сравнено с 23 процента средно от гражданите на целия ЕС, които са на същото мнение.

Затова пък средно 56% от европейците мислят, че ЕС се движи в грешната посока, докато 30 на сто от българите споделят това становище.

Ако 22% от българите смятат, че нещата в страната им вървят в правилната посока, това се отнася за 29 на сто средно от европейците. Обратно - ако 56 н сто от европейците мислят, че страните им се движат в грешната посока, това мнение споделят 66% от българите.

При средно 51% европейско доверие в правосъдието българското е 17 %. При средно 44% европейско недоверие в правосъдието българското и 75%.

От пролетта насам българското доверие в правосъдието е намаляло с 3%, а недоверието се е качило с 5%.

Румъния, която заедно с България е под европейско наблюдение заради правосъдието и вътрешните си работи, показва съвсем различни резултати. Там правосъдието има доверието на 40% от гражданите, с 5% повече отколкото през пролетта, 56% от тях се отнасят към него с недоверие. Те са с 4% по-малко отколкото през пролетта.

България е абсолютен европейски шампион по недоверие в правосъдието сред страните членки и страните кандидатки за членство в ЕС. Дори в Албания 28% от гражданите вярват на правосъдието, а 69% не му вярват.

Ако средно 71% от европейците имат доверие на своите полиции, същото може да се каже за 37% от българите. Обратно средното европейско и българското недоверие към полицията се сравняват като 25% към 56%.

Доверието в публичната администрация в България е два пъти по-ниско отколкото средно в Европа (24% към 48%). Стойностите на недоверието по този показател е 66% за България и 46% средно за ЕС.

Само гръцкото (9%) и френското (17%) правителства имат по-ниско доверие от българското (22%) при средно 31% за ЕС. Само гръцкия парламент (12%) има по-ниско доверие от българския (15%) при средно 32% за ЕС.

Що се отнася до политическите партии българските с 12% доверие не са сред най-компрометираните в ЕС (средно 16% доверие).В Гърция, Франция и Словения то е 6%, в Италия и Кипър - 9%.