Знае или не България за оръжията в Алепо?
Секция: БЪЛГАРИЯ
29 Декември 2016 11:57
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Знае или не България за оръжията в Алепо?

/КРОСС/ ОБЗОР

В последните няколко седмици се заформи дипломатически скандал по информация за наличието на оръжия, произведени в България, намерени в складове, изоставени от противници на режима в Дамаск.

Близо две седмици след разкритията на вестник „Труд", руското външно министерство в лицето на говорителката Мария Захарова заяви, че в Москва възникват въпроси по темата. Тя припомни, че от края на 90-те години Москва води със София преговори за сключване на правителствено споразумение в лицензионната област, което да регламентира износа на военна продукция за трети страни, но България не бърза да го сключи. „Призоваваме нашите евроатлантически критици по-малко да говорят и да пристъпят към реални мерки за недопускане на снабдяването на терористите в Сирия с оръжия", каза още Захарова на нарочна пресконференция във вторник.

Едва днес българското МВнР отговаря в национален ефир. Министърът в оставка Даниел Митов си изми ръцете с коментара, че не е работа на ведомството му да разследва оръжията в Алепо. „Мога да кажа, че си има междуведомствена комисия за експортен контрол, която трябва да отговори на тези въпроси. Трябва да бъде проведено разследване и да се разбере как би могло наше оръжие да стигне дотам", каза той и побърза да отбележи, че в Сирия има също и руски оръжия. „Русия има там безброй оръжия. Също така руската държава не участва в нито един световен договор за изнасяне и продажба на оръжие. Русия не може да морализаторства срещу България, защото ние участваме в тези договори", коментира Митов.

Докато двете ведомства спорят задочно, обяснението на пътя на българските оръжия дойде от д-р Мохд Абуаси от Центъра за близкоизточни изследвания. „Българската държава знаеше много добре, че наши оръжия отиват в Сирия посредством трети страни, но ролята на България трябва да се изчисти. Ние не продаваме оръжия на терористите. Продаваме ги на Саудитска Арабия, Катар и САЩ", каза експертът.
Той посочи, че има два канала, по които българските оръжия са достигали до сирийските бойци. В единия случай полетът е от София до Саудитска Арабия. Там разтоварват оръжията с ТИР-ове и те тръгват за Сирия през Йордания. В другия случай самолетите летят за Катар, но не стигат дотам, а кацат в Турция и оттам се товарят за Сирия. По думите му, като краен потребител в документите фигурират Саудитска Арабия, Катар и Съединените щати, а посредниците са американски компании. „Две трети от тези оръжия се изпращат до Фронт "Ан Нусра", а останалите отиват за по-малките групировки. От Сирийската свободна армия заявиха, че те са само пощенска кутия", поясни Абуаси. „Eдната фирма е свързана с ЦРУ, а другата работи с Пентагона", посочи експертът.

Вчера следобед Районната прокуратура в Горна Оряховица съобщи, че се е самосезирала по публикацията от 12 декември във в. „Труд". „Износител на боеприпасите е частната оръжейна фирмата „Аркус" - АД от Лясковец, а на етикетите върху сандъците с оръжия има български имена - Иванов и Димитрова. Според документите, които открихме, тези боеприпаси са подготвени за износ от България през юли и октомври 2015 г", твърди ежедневникът. Изнесената информация станала повод да бъде възложена проверка в оръжейния комплекс „Аркус" по линия на общия надзор за законност. Прокуратурата и полицията в момента установяват дали дейността на дружеството отговаря на лиценза, с който то разполага за производство и търговия с боеприпаси. Още при старта на разследването са иззети справки и документи от военното предприятие. Предвижда се да бъде изискана и пълна информация от Министерството на отбраната.
„Към момента няма констатирано нарушение. Ако в хода на проверката бъдат открити данни за извършено престъпление, ще бъде образувано досъдебно производство", коментираха лаконично от Районната прокуратура в Горна Оряховица.

За обществото остава да изчака проверките да приключат и да се надява на адекватна реакция от институциите.