Национализмът заплашва съществуването на Международния наказателен съд
Секция: СВЯТ
29 Декември 2016 19:03
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Национализмът заплашва съществуването на Международния наказателен съд

/КРОСС/Надигащият се национализъм поставя Международния наказателен съд пред риск, пише "Гардиън".

Вече три африкански страни предприеха действия за оттегляне от съда, с което се увеличават опасенията и други държави да тръгнат по този път. Миналият месец руският президент Владимир Путин подписа указ за отказ на Русия от участие в Международния наказателен съд (МНС). Филипините и Кения разглеждат подобни действия, а ключови държави като Великобритания намалиха финансирането за съда.

Трибуналът въплъщава международните усилия за преследване на тези, които са отговорни за геноцид, военни престъпления и престъпления срещу човечеството, но през 2017 година съдът ще бъде изправен пред сериозни предизвикателства по отношение на доверието, според източници.

"Брекзит", изборът на Доналд Тръмп за президент и отстъпване от спазването на Европейската конвенция за човешките права представляват обща тема, която подчертава националните интереси пред международните - обикновено заклеймявани като "чуждестранни", закони.

Бурунди, ЮАР и Гамбия обявиха в края на тази година намерението си да се оттеглят от съда, оплаквайки си, че прокурорите на трибунала прекомерно се насочват към африканския континент.

Тяхното напускане, което ще влезе в сила година след официалното им обявяване, ще остави 121 страни членки, които са ратифицирали Римския статут през 1998 година. Китай, САЩ, Индия, Русия, Индонезия и Израел са сред тези, които отказват да членуват.

Според експерти оттеглянето на държави и ограничаване на финансирането заплашват бъдещето на трибунала и международните закони след 1945 година.