Българите са песимистично настроени за 2017г., сочи проучване
Секция: БЪЛГАРИЯ
29 Декември 2016 19:52
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Българите са песимистично настроени за 2017г., сочи проучване

/КРОСС/Повече от една четвърт от българите са песимистично настроени за идващата 2017 г., други 40 на сто са неутрални в очакванията си, а едва малко над 20 на сто са оптимисти. Това показват данните от световно проучване на „Галъп Интернешънъл", предаде Би Ти Ви.

Този резултат прави българите едни от най-големите песимисти в света. Средно проучването е показало, че делът на оптимистите (52%) е над 3 пъти по-голям от този на негативно настроените (15%).

12% у нас очакват 2017 г. да бъде година на икономически подем, а 33% - на икономически трудности - при 3 пъти повече оптимисти и 10% по-малко песимисти в глобален мащаб.

По отношение на щастието през отминаващата година, страната ни отново е на последните места в света, но със стойности близки до тези на страните от Европа, с 43% определящи се като щастливи, 10% - нещастни, 45% оставащи в средата, а останалите се затрудняват да отговорят.От „Галъп" отбелязват, че на годишна база нарастват негативно отговарящите и това може да се дължи на „по-видима политическа динамика" у нас.

В Европа хората са значително по-песимистично настроени отколкото навсякъде другаде по света: песимистите в ЕС са с 26 на сто повече от оптимистите, а извън евросъюза - с 20.

На Стария континент икономическият песимизъм е най-силно изразен в Италия (нетна стойност -48), Великобритания (-38) и Франция (-35). Единствено Корея и Хонконг, от страните претърпели икономически и политически трусове през годината, са по-негативно настроени от тях (нетна стойност -62 и -56).

Преразпределението на доходите води до това, че в най-богатите страни са с най-ниски очаквания за икономическия просперитет, докато най-оптимистично гледат в развиващите се държави.

Тези, които живеят в някои от най-динамично прогресиращите държави декларират най-високи нива на надежда за идната година: Бангладеш - с нетна стойност +77, Гана - с +76, Кот д‘Ивоар - с +72, Фиджи - с +62, Китай - с +56, Индия - с +55 и Бразилия - с +51.