Антоанета Христова: Без промяна в изборния закон няма да има стабилно мнозинство
Секция: Интервюта
03 Януари 2017 09:21
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Антоанета Христова: Без промяна в изборния закон няма да има стабилно мнозинство

/КРОСС/ Проф. Антоанета Христова, директор на Института за изследване на населението и човека при БАН в интервю на News.bg, за политическата 2016-та и прогноза за 2017-та година.

- Как популизмът промени политиката на традиционните политици у нас през 2016?
- Сложен въпрос, който ще започна от това - популизъм като дефиниция в политиката е да обещаваш нещо, което реално не може да се случи, като говориш това, което избирателите искат да чуят, независимо от това дали то е възможно и дали имаш намерение да го изпълниш. Много е трудно да се прецени кое е популизъм и кое не, тогава когато избирателите, а и много голяма част от анализаторите трудно достигат до реална информация за фактите и за това дали това, което се обещава наистина не може да се изпълни. Давам пример, ако в момента голяма част от партиите казват, че 300 лв. пенсия е популизъм, ние не знаем как ако се променят приоритетите при финансирането на различните политики, дали няма ли да се намерят пари за увеличаване на пенсиите и за сметка на какво ще бъде това. Тоест, за да може човек да прецени дали дадена теза, дадено обещание е популистко трябва да е много наясно с възможностите за неговата реализация. Много трудно е да прецениш дали едно обещание или едно искане на политик е популистко, когато то наистина отговоря на щенията, потребностите, очакванията и проблемите на избирателите, особено в страна като нашата, където има толкова много недофинансирани социални проблеми. Винаги има риск от популизъм и в също време - да е реално, мотивирано политическо обещание.

- Защо популизмът се оказва предпочитаното оправдание за дадено действие или бездействие?
- С популизма може най-лесно да се обвинява. Тогава, когато някой казва нещо, за което е ясно, че избирателят иска да чуе, опонентът най-лесно може да каже - ти си популист, без дори да влага кой знае колко смисъл в тези думи. Изобщо популизмът е дума, с която се обвиняват тези, които са ни опоненти и които усещаме, че говорят съобразно избирателя и има вероятност да го спечелят, манипулирайки го. Затова всеки в момента, в който усети, че опонентът е напипал тематика, която може да вдигне неговия рейтинг, да подобри неговия имидж, в този момент обвинява другия в популизъм. Тогава, когато обещаваш неща, които изглеждат нереализуеми, дали реално са нереализуеми? Има един израз: Всичко може, но не всеки го може.

- Как определяте изминалата политическа 2016 година?
- 2016-та беше много трудна година. Моята оценка е, че това бе много тежка година на компромиси, тежка година, в която политици не успяха да убедят гражданите, че ще изпълнят обещанията си, тъкмо защото се наложи да правят компромиси в рамките на трудни коалиционни формации - говоря за ГЕРБ и Реформаторски блок, които формации повече черпеха енергията един на друг, отколкото даваха ефективност на управлението. Трудна беше, защото в тази година като че ли се изчерпаха темите за инфраструктурата и все по-заглушаващо с огромна тежест, сила и трудност дойде темата за социалните политики, която бе загърбена напълно от всички правителства. Трудна беше, защото както в Европа, така и ние преживяваме бежанска криза, въпреки че най-малко тя ни създава трудности в момента.

- Каква е прогнозата ви за политическата 2017-та, когато ни предстоят предсрочни парламентарни избори?
- Отново смятам, че ще е трудна, тъй като без промяна на изборния закон, може би ще се възпроизведе отново едно мнозинство, което няма да бъде стабилно. Необходима е промяна в посока повишаване на мажоритарността, необходимо е обединение на блоковете в ляво и в дясно. Този процес явно не може да се случи до предстоящите предсрочни избори. Затова възпроизводството на парламент, който е подобен на досегашния, предполага трудна политическа година. Вероятно ще се разбере в един момент, че така не може и ще трябва да се промени изборното законодателство. Много спешно ще започне промяната му и ще отидем към нови предсрочни избори.

- Нови политически играчи в дясното, на какво очаквате да заложат?
- Вече се появиха двама, не знам дали третият - Слави Трифонов ще се появи. Може би той би бил с по-добър резултат от другите двама - Да, България и партията на Марешки. Според мен Марешки ще подкрепи десницата, а Радан Кънев и "Да България" предполагам, че ще влязат в коалиция. Много ми е трудно да кажа, дали СДС ще влезе с тях. СДС имаше интерес да влезе в коалиция с ДСБ, но след като ДСБ тръгва към "Да България", не съм сигурна, че СДС ще продължи в тази посока. Има няколко варианта за Реформаторския блок - СДС да остане с ДБГ, СДС да остане само и постепенно да отиде към ГЕРБ или обединение с ДСБ и Да, България. При всичките варианти ситуацията в дясно за Реформаторския блок не стои добре. Може би е моментът, когато определени рейтингови лица от дясно могат да подкрепят ГЕРБ в името на развитието на единството в дясно. Но, това е труден за зреене процес. Независимо от формацията, в която ще се появят там, разбиването е толкова голямо, че почти е невъзможно да се прогнозира с колко стотни над 4 или под 4% - ще минат в следващия парламент или не.

- Сигурните играчи като говорим за коалиция са Обединените патриоти?
- Патриотите са стари играчи на нашата политическа сцена. Затова казвам, че нормалният процес в политиката би трябвало да бъде окрупняване в ляво и в дясно, каквото направиха те. ГЕРБ и присъдружни, БСП и присъдружни, от другата страна перпендикулярно са патриотите и ДПС. Това е спокойно структурираната политическа координата, която България може да понесе. Но тези присъдружните, които споменавам - тяхната посока трябва да бъде постепенното им обединяване в една партия.

- Каква предизборна кампания очаквате, кои ще са предпочитаните теми?
- Отсега виждам, че залагат на социалните теми и то защото това са проблеми, които не са решени. Зная, че последните години нещата не бяха добре по отношение на пенсионната система, помощите за майките, демографската криза - все социални тематики и ми се струва, че те ще са водещи по време на предизборната кампания. Въпросът е с какви методи ще се предлагат решенията на тези проблеми, колко убедителни ще са лицата на партиите, които ще ни обещават решения. Който е най-убедителен, той ще спечели.