/КРОСС/ Масово по етикетите не се отбелязва количеството метанол, най-безопасни са етаноловите продукти
Над две трети -или 80% от течността за чистачки на нашия пазар в момента съдържа висока концентрация на опасния метанол, показват данни на Съюза на българските автомобилисти (СБА). Експертите са на мнение, че в тези масово продавани продукти има 30% или 10 пъти повече от въведения праг в други европейски държави. В държави като Австрия, Германия, Швейцария, Финландия, Дания и други съдържанието на метанол е не повече от 3%.В големи количества метанолът води до смърт. Затова в Брюксел започват обсъждания за сериозни рестрикции и ограничения. Подобни опасни течности за чистачки се продават и в хипермаркетите при това на доста атрактивна цена. Колкото по-токсичен е продуктът, толкова по-ниска е цената. По-големия проблем е, че никъде върху етикета не се отбелязва какво е количеството на метанола. Важно е да четете етикета и да следите за знаци, които предупреждават, че течността е отровна и лесно запалима, съветват експертите. Единият е пиктограма с пламък, която означава "силно запалими течност и пари", което може да увреди очите. На етикета задължително трябва да има втора пиктограма с череп и кости, която предупреждава, че метанолът е токсичен при поглъщане (30-50 мл водят до смъртоносно натравяне).
Метанолът е вреден, и то доста, дори и само когато се вдишва. А като всеки спирт метанолът е силно летлив и парите му веднага проникват в вентилатора на парното. Защото метанолът е отрова - може би една от най-разпространената в ежедневието ни отрова особено през зимата, тъй като течността за чистачки е един от най-продаваните продукти на пазара в това снежно време. Всеки водач я използва, защото без нея просто няма да може да се движи по мокрите пътища.
Метанолът или метиловият спирт (известен още и като "дървесен спирт", спирт за горене и пр.), е органичен разтворител, поглъщането и вдишването на който води до много тежки последици за организма. Първоначалните симптоми от отравянето с метанол са нарушаване на зрението, главоболие, гадене, повръщане и силни болка в горната част на стомаха. По-късно замаяността преминава в припадъци и може да прогресира в кома. При по-сериозни количества се стига до необратимо увреждане на очния нерв. Отравяне с метанол трудно може да се получи от едно напръскване на течност за чистачки, произведени с този опасен алкохол. Тъй като обаче чистачките през зимата се използват постоянно, особено на дълъг път, при поредица от вдишвания повечето от водачите могат да усетят симптоми, характерни за отравянето с метанол. Могат, защото индивидуалните особености на организма имат голямо значение. Най-често повечето от хората дори не подозират, че може да са се натровили. Получават някакви симптоми като неприятен вкус в устата, леко замайване, чувство на задух, които отдават на умората от пътя и които скоро след спирането отминават. Ако обаче човек пътува често и не смени течността за чистачки с друга, която не съдържа метанол, се получава натрупване на токсини в организма, водещо до неприятни последици.
Най-безопасни за здравето са продуктите с етанол, които нямат токсичност и са за предпочитане.