Отчитат замърсен въздух в „Хиподрума“, „Младост”, „Надежда”, „Дружба”
Секция: БЪЛГАРИЯ
08 Януари 2017 16:05
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Отчитат замърсен въздух в „Хиподрума“, „Младост”, „Надежда”, „Дружба”

/КРОСС/2017 г. започна с два дни на високо замърсяване на въздуха. На 2 и 3 януари допустимите норми бяха превишени близо 5 пъти, а най-високи стойности бяха измерени в столичния квартал „Хиподрума". Високи концентрации бяха измерен във всички станции, които контролират фините прахови частици - в районите „Младост", „Надежда", „Дружба".

„Това са нормални явения за района на София. Тъй като софийската котловина е затворена и зимните месеци - обикновено ноември, декември и януари месец има периоди на дни с мъгли, с температурна инверсия, безветрие", коментира Валери Серафимов, директор Дирекция „Мониторинг и оценка на околната среда". В Европейското и национално законодателство е казано, че нормата за фини прахови частици се определя един път за 24 часа и един път в годишен аспект. Ако имаме 35 дни в година с превишаване на нормата за 24 часа, тогава имаме проблем с качеството на въздуха. Друг проблем се явява и отразяването на данни. Те се измерват за период от 24 часа и излизат с ден закъснение.

Дали сме дишали силно замърсен въздух можем да разберем единствено като свършен факт на следващия ден. Според експертите обаче спрямо минали години качеството на въздуха в столицата е значително се е подобрило благодарения на мерките предприети от общините катомиене на улиците и преминаване към горива, които са по-екологични. Но въпреки мерките проблемите през отоплителния сезон остават и тези данни важат не само за столицата, но и за малките населени места. Основният замърсител в София е транспортът, обяви в предаването „Тази сутрин" по бТВ Георги Стефанов, специалист "Политики и климатични промени" в световната природозащитна организация WWF. По думите му Столичната община отново купува автобуси, които са с газови уредби, коментира още Стефанов.

Една от мерките срещу замърсяването са енергийно ефективните сгради, обяви екологът. Според алергологът д-р Тихомир Мустков изолацията на жилищата обаче води до по-мръсен въздух в домовете ни, защото изолацията задържа вредните емисии и влагата. Неговият съвет е да се проветрява по-често. Проблем при децата пък е фактът, че в детските градини и училищата подовете в градините и училищата се мият сутрин, преди децата да влязат в сградите, и те дишат цял ден изпаренията, каза още алергологът.