/КРОСС/ До 16-и май или 136 дни ще работим изключително и само за бюджета. Това изчислиха традиционно от Института за пазарна икономика. Миналата година данъчната свобода от правителството е настъпила с три дни по-рано. Датата е символична и е различен начин да се покаже преразпределението през държавата, което е в рамките на 36-37 процента, каза в интервю за предаването "12+3" икономистът Петър Ганев.
От 2011 година насам според макроикономистите датата се измества, а броят на дните расте. Причината е както във възстановяването на приходите, така и в покачването на данъчната тежест под една или друга форма, отбеляза Ганев, като даде пример с тазгодишното покачване на вноската за пенсии с един процентен пункт.
За да се намали дългосрочно и устойчиво данъчната тежест трябва да се преосмисли разходната част на бюджета, а тя много трудно може да се оптимизира с технически средства, посочи икономистът:
За да се намали данъчната тежест основното, което трябва да се промени, е разходната част на бюджета. Парите, които имаме във фискалния резерв, които се трупат от излишъка, не могат да покрият дългосрочно някаква дупка.
Тогава, когато хората казват: "След като има пари в бюджета, нека да намалим данъците", те не трябва да се подлъгват по всеки призив на политиците да се харчи повече, например с лека ръка в рамките на една седмица да се гласува още един милиард за саниране. В крайна сметка и самите гласоподаватели трябва да решат до каква степен да се подлъгват от икономическия популизъм, тъй като това е икономически популизъм. Казва се "Искаме да ви санираме блоковете, ще го направим с още един милиард от вашите пари" и с лека ръка хората се съгласяват, тъй като го виждат като възможност техният блок да бъде подобрен.