/КРОСС/Държавата да предоставя енергийните помощи за висококалорични и качествени екологични горива, за закупуване на ефективни горивни инсталации и отоплителни уреди на пелети и други трайни решения, щадящи околната среда. Това предлагат от Граждански и неправителствени организации по повод проблемите със замърсяването на въздуха.
Борислав Сандов от Гражданска инициатива за чист въздух (София) изтъкна, че над 250 000 домакинства получават по 362 лв. Това прави около 100 млн. лв., които се дават за енергийни помощи. По думите му, горе-долу толкова са предвидените средства срещу замърсяването на въздуха, които е предвидено да се дават за целия планов период.
Сандов уточни, че не искат енергийните помощи да бъдат спрени, тъй като са необходими за хората, но трябвало да бъдат насочени по друг начин. Например- уредите на пелети или печки с по-висок коефициент на полезно действие.
Вместо да дава всяка година по един път енергийната помощ, държавата може да даде 2-3 такива помощи за закупуване на такава печка, която да намали потреблението на дърва и да ограничи замърсяването, предложи Сандов.
Той добави, че дори нямаме пълна представа за замърсяването на въздуха, тъй като се измерва в малко градове. "Една единствена община има своя мобилна станция - Бургас", изтъкна той и добави, че другите общини нямат мобилни станции.
В България няма разработен стандарт за качеството на твърдите горива - с каква калоричност, с какво пепелно и сярно съдържание трябва да са въглищата, алармира Милена Агопян от Асоциацията на енергийните агенции в България. Тя даде за пример Германия, където не се допускали дърва за огрев с влажност над 30%.
Агопян изтъкна, че се използват "примитивни" отоплителни уреди, които са с нисък коефициент на полезно действие. По думите й, с използването на нискокачествени въглища, в атмосферата се отделят много повече фини прахови частици и серни съединения.
Много хора смятали, че като се отопляват на дърва, го правят екологично. Те обаче не знаят, че има по ефективен начин - съвременна камина с пелети, изтъкна Агопян. Тя направи съпоставка между пелетите, които са с влажност 8-15% и дървата с влажност 60%.
Има хора с намалена работоспособност, намалено качество на живот заради обострени заболявания на дихателните пътища, изтъкна на свой ред Генади Кондарев от екологично сдружение "За Земята".
Той посочи трите основни проблема. През отоплителния сезон хората горят какво ли не в "примитивни печки", дори горивата са далеч от стандартите - лигнитни въглища и мокри дърва. По думите му, през отоплителния сезон замърсяването от битовото отопление е над 60%. Другите два проблема са свързани с транспорта и ТЕЦ-овете на въглища.
Изграждането на кръстовища на две нива и разширяването на пътните платна са неподходящи мерки в дългосрочен план, алармира Борис Бонев от "Спаси София". Той обърна внимание на транспорта като източник на замърсяване. Бонев напомни, че до 2020 г. се очаква автомобилите у нас да достигнат 4 млн.
Той призова да се обърне "сбъркана политика" за новите автомобили да се плащат по-високи такси и данъци, отколкото за старите. Трябвало да се предвидят и повече стимули за електрически и хибридни автомобили, допълни Борис Бонев.