/КРОСС/10-годишният период на мониторинга на България в областта на правосъдието беше тема на специален разговор със зам.-генералния секретар на ЕК Параскеви Миху, съобщиха от Висшия съдебен съвет (ВСС).
Това се случи точно в навечерието на въпросния мониторинг.
На срещата с г-жа Миху бяха Димитър Узунов от ВСС и председателят на Върховния касационен съд Лозан Панов. Главният прокурор Сотир Цацаров също присъства.
Миху оцени 2016 г. като "положителна за промените в правосъдието".
Тя обаче попита как ще бъдат приложени препоръките на експертния екип от петима прокурори от европейски страни, който изготви анализ на структурния модел на българската прокуратура и най-вече на нейната независимост.
Тя поиска и становище какво е необходимо да се предприеме за ускоряване на процеса на съдебната реформа.
Миху съобщи, че заради предстоящото българско председателство на ЕС, Еврокомисията ще подготви по-рано мониторинговия доклад за 2018 г.
Узунов заяви, че представляваният от него ВСС иска Механизмът за сътрудничество и оценка да бъде снет.
Той се мотивира, че през изминалото десетилетие ВСС успя да постигне напредък по отношение на магистратурата и да създаде ясни критерии и стандарти по отношение на кадровата си политика.
Отбелязано бе, че през посочения период съдебната реформа често е била използвана от политиците с различна цел, най-вече популистка.
Главният прокурор Сотир Цацаров каза, че е реалистично да се мисли за излизане от Механизма за сътрудничество до края на мандата на тази Европейска комисия. Според него обаче сътрудничеството следва да продължи с един по-динамичен подход, съчетан с мисии, подобни на тази в прокуратурата.
Той постави като приоритети за продължаване на реформата в съдебната система и приемането на нов Наказателно-процесуален кодекс.
Шефът на Върховния касационен съд Лозан Панов пък заяви, че е необходимо да продължи поддържането на Механизма за сътрудничество. Според него доверието на обществото в правосъдната власт не е достатъчно високо.
Той смята, че това трябва да бъде направено с по-голяма конкретика и на по-разбираем език.