Шшшт! Не ги дразнете с тая Румъния
Секция: Анализи
14 Януари 2017 19:01
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Шшшт! Не ги дразнете с тая Румъния

/КРОСС/ Румъния осезаемо изпревари България - най-вече в борбата срещу корупцията по високите етажи. Затова споменаването ѝ силно дразни върховете на съдебната и изпълнителната власт в България. Показва го и този пресен пример.

Висшият съдебен съвет (ВСС) е институцията, която произведе най-много скандали в последната година, а напрежението между солидното мнозинство, съобразяващо се с мнението на главния прокурор Сотир Цацаров, и непокорното малцинство е видимо на всяко заседание. До степен, в която дори самото предложение за покана към ръководителката на румънската антикорупционна дирекция DNA Лаура Кьовеши се оказа достатъчно, за да запали поредната искра. Предложението бе направено от „опозиционера" Калин Калпакчиев и още на секундата бе парирано лично от Сотир Цацаров. Имало разговори с прокуратурата, не трябвало точно ВСС да отправя поканата... Сигналът бе даден и солидното мнозинство отхвърли предложението.

Споменаването на Румъния отдавна дразни върховете на съдебната и изпълнителната власт в България. Защото непрекъснато чуват въпроса: Добре де, защо в Румъния може да има ефективна борба срещу корупцията, а вие не успявате? Преди почти две години бившата правосъдна министърка на Румъния Моника Маковей гостува в София. Тогава медиите на Пеевски я обвиниха, че идва тук, за да участва в „преврат срещу Бойко Борисов и Сотир Цацаров". И ако Маковей е инициатор на правосъдната реформа в Румъния, то Кьовеши е прокурорът-звезда, която лично доставя на обществото очакваните „плодове". Споменаването на тези имена винаги е изнервяло видимо и Бойко Борисов, и главния прокурор Сотир Цацаров, и бранещия ги дори от въздуха чрез медиите си Делян Пеевски. Как сега да допуснат посещение на Кьовеши?

Неудобното сравнение

Откакто в Румъния започнаха да валят обвинения и присъди срещу висши политически фигури, северната ни съседка присъства много по-често в медиите. Сравненията са задължителни, а въпросите винаги са в една посока: Кога и тук ще стане така? „Не гледайте какво се случва в Румъния. У нас беше същото - задържаха министри, а след това не се намираха доказателства срещу тях", отговори на такъв въпрос през март 2015 Бойко Борисов. Месец по-късно вече обяви смело, „че след няколко месеца България ще изпревари Румъния" в борбата срещу корупцията и организираната престъпност. Няколко месеца по-късно внушително мнозинство блокира опита за по-радикална промяна във ВСС и принуди правосъдния министър Христо Иванов да подаде оставка. А още няколко месеца по-късно председателят на Народното събрание Цецка Цачева обяви от Китай, че България успешно е извършила съдебна реформа.

В това време обаче прокурорите в Румъния продължаваха да преследват корупцията по високите етажи, а икономиката на страната изпреварваше българската. И хората продължиха да питат: Кога ще ги стигнем румънците? „Ние сме ги изпреварили отдавна", отсече Борисов през март 2016. „С кое? - Във всяко едно отношение. - В борбата срещу корупцията кога ги изпреварихме? - Във всяко едно отношение сме ги изпреварили", течеше разговорът в ефир.

Като в Румъния ли искате?

Страхът от сравнението с Румъния е видим. Колкото и да се опитваха да убеждават обществото, че това не било истинска борба срещу корупцията, че това било политически лов на вещици, че в България всичко било много по-напреднало, хората продължиха да споменават Румъния като модел за подражание. Пътуват, говорят, четат. Икономическият растеж на Румъния е по-висок, доходите - също, а безработицата е по-ниска. Политически фигури там наистина влизат в затвора. А в България най-шумните случаи задължително приключват с оправдателни присъди, защото прокуратурата или не е успяла да докаже обвинението, или пък просто е повдигнала обвинение без никакви доказателства. Оправданите Сергей Станишев, Цветан Цветанов и Христо Бисеров само затвърдиха убеждението, че прокуратурата спохожда политиците единствено при конюнктурни политически неблагополучия - и то за кратко.

Хората виждат също така, че обвиненията са политически мотивирани. Случайно или не, в последната „порция" обвиняеми са само министри извън ГЕРБ - Петър Москов и Николай Ненчев, както и само критици на прокуратурата, като бившия кандидат за президент Трайчо Трайков и бизнесмена и издател Иво Прокопиев. В същото време милиардите от КТБ се разграбват с активното бездействие на прокуратурата, а скандалът с „двете каки" не вълнува никого. А после доверието в прокуратурата било само 6 процента...
Така че, разберете ги. Не споменавайте Румъния в тяхно присъствие. Вероятно им е болезнено.

Автор: Иван Бедров (dw.com)