/КРОСС/ По празниците от "Пирогов" съобщиха за рекорден брой приети пациенти с инфаркт. Оказа се обаче, че най-голямата опасност от инсулт ни грози не кога да е, а през първия месец от годината. Това установиха учени от университета на Южна Калифорния, пише Independent.
Първоначално изследователите мислели, че по-високата смъртност от тези заболявания е в резултат на студа, но в крайна сметка открили, че теорията им е погрешна. До изводите стигнали, след като разгледали смъртни случаи от инфаркт между 1985 и 1996 г. в Лос Анджелис. Интересното обаче е, че този град е известен с меката си зима. И макар там да се наблюдават поносими температури през януари, в началото на всяка година смъртните случаи рязко скачали с една трета, пише iNews.bg.
Специалистите направили същото проучване и в други райони на Щатите, както и във Великобритания. А резултатите показали, че тайната на мистерията не е в студ, а в други фактори като замърсяване на въздуха например. От тази гледна точка по-опасни са големите градове. Проучването показало още, че дори краткосрочно излагане на замърсители от дизелови и бензинови пари, е свързано с увеличаване на смъртните случаи от инфаркти и инсулти.
"Замърсителите навлизат в кръвообращението чрез белите дробове, където инициират възпалителен процес. Това може да доведе до образуването на кръвни съсиреци в артериите - рисков фактор за инфаркт и инсулт", поясняват медиците.
Друг важен стимул за инфарктите е силната инфекция от грип. Тя е много по-вероятна през зимата, което дава основание на учените да направят връзка и тук. Поясняват, че "грипният вирус засяга възпалителни и кръвосъсирващи пътеки, които могат да причинят мастни отлагания върху артериалната стена (плака). В един момент те могат да се отскубнат и да доведат до инфаркти".
Отношение имат още сезонните фактори през зимата. Като пример изследователите дават липсата на витамин D, който се усеща най-силно през зимата.