Болестта на пушачите до 2025 г. на трето място по смъртност
Секция: Здраве
17 Януари 2017 11:44
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Болестта на пушачите до 2025 г. на трето място по смъртност

/КРОСС/До 2025 г. т. нар. "болест на пушачите" - Хронична обструктивна белодробна болест (ХОББ), ще заеме трето място по смъртност след инфарктите и инсултите. Това обяви Диана Хаджиангелова, председател на Асоциацията на българите, боледуващи от астма, алергии и Хроничната обструктивна белодробна болест (ХОББ).

По време на пресконференция в БТА бе обявен стартът на Националната информационна кампания "Дишам свободно". Инициативата има за цел да повиши информираността на обществото за хроничните белодробни заболявания.

В групата, която включва хроничните белодробни заболявания, са ХОББ, астмата и алергичният ринит. За съжаление, ХОББ не е достатъчно разпозната от обществото, посочи Хаджиангелова. По думите й, това е заболяване, което ще мине на трето място по смъртност след инфарктите и инсултите до 2025 година.

Запитана за броя на болните у нас, тя подчерта, че в България не можем да говорим за конкретна статистика по отношение на ХОББ и други хронични заболявания, но световната статистика сочи, че са около 10-15%.

Основните рискови фактори са тютюнопушенето и замърсяването на въздуха.

Хаджиангелова обясни, че са си поставили за цел на кампанията да осигурят безплатно лечение на хората с ХОББ - най-вече свързано с лекарствата. По думите й, на този етап има доплащане на медикаментите. Има проблем и с достъпа до лечение на тежките форми астма. В момента това е скъпоструващо лечение и се налага хората да пътуват до Западна България, където има две специализирани комисии. В София и в Плевен са двете комисии за цялата страна.

"Хората са принудени да си платят пътуването и нощувката", изтъкна Диана Хаджиангелова. Проблем има и с домашното кислородолечение. България била единствената държава, в която не са поети апаратите за дишане, които подпомагат тежките форми на ХОББ. 2000 лв. струва такъв апарат, което е непосилно. Болните са с тежка инвалидизация. 270 лв. е доходът на 60% от тези хора.

През 2014 г. била разписана национална програма със Здравното министерство, която имала за цел ранна профилактика на заболяванията и контрол на ХОББ, астмата и алергичния ринит. До този момент тази програма не е реализирана, заключи Диана Хаджиангелова.