/КРОСС/ Без да е изрично сезирана, Прокурорската колегия на Висшия съдебен съвет възстанови на работа обвинител, който бе отстранен от длъжност повече от 4 години, предаде Правен свят.
Става дума за Асен Василев от Велинград. През 2012 г. той е обвинен в обсебване, а през ноември с.г. този ВСС го отстранява от длъжност на основание вече отменената разпоредба на чл. 230, ал.2 от ЗСВ. Обвиненията срещу Василев не бяха свързани с пряката му работа като прокурор. От държавното обвинение по онова време съобщиха, че през периода септември 2011 г. - 25 октомври 2012 г., като помагач и в съучастие със съпругата си, умишлено я е подпомогнал чрез съвети, разяснения, отстраняване на спънки, набавяне на средства и по друг начин да присвои чужди движими вещи - 17 автомата за топли напитки. Затова бе обвинен в обсебване в големи размери.
През 2013 г. делото беше внесено в Софийския градски съд, който обаче го върнал на прокуратурата. Година по-късно тя го прекратила, но съдът отменил постановлението и производството отново се оказало в СГП. Така и до днес.
Комисията за атестирането и конкурсите към Прокурорската колегия е изискала справка от СГП, откъдето било отговорено, че делото е спряно, защото важен свидетел се намирал в Германия и не може да се организира следствена поръчка за неговия разпит.
Предложението за възстановяването на Василев бе докладвано от Румен Боев. По думите му производството се е развивало мудно. Самият той се е свързал с Василев да го пита какви са му намеренията, защото прокурорът от Велинград сам не е искал да бъде възстановен. Василев му отвърнал, че сега не му харесва микроклиматът в районната прокуратура в града и се чудел дали да се връща на работа. Румен Боев поясни на заседанието, че колегията трябва да възстанови Василев, защото най-напред е отпаднало основанието за отстраняване (ал. 2 от чл. 230 от ЗСВ вече не съществува), освен това отдавна са минали година и половина от отстраняването и всеки ден забава ще доведе до плащане на обезщетение. Трябва да го възстановим, пък ако той иска да си подава после оставката, завърши Боев.
С тези мотиви Прокурорската колегия единодушно възстанови Асен Василев на работа.
На днешното заседание бе образувано дисциплинарно производство срещу Тодор Мерджанов от ВАП. Предложение за това бе внесено от главния прокурор Сотир Цацаров на 4 януари, който поиска уволнението на обвинителя заради нарушения на етичния кодекс, които "сериозно накърняват престижа на съдебната власт".
Проверката срещу него е започнала след сигнал в Инспектората на ВКП. Мерджанов е "поддържал контакт с криминално проявеното лице П. Петров", който е подсъдим за държане на огнестрелно оръжие без надлежно разрешение. Но уволнение му се иска заради това, че помагал с разяснение и съвети на жената, с която Петров живеел на семейни начала, която била осъдена за измама.
В дисциплинарния състав влизат Юлиана Колева, Румен Георгиев и Магдалена Лазарова.