Шофьорите са изложени на риск заради токсична течност за чистачки
Секция: БЪЛГАРИЯ
18 Януари 2017 17:53
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Шофьорите са изложени на риск заради токсична течност за чистачки

/КРОСС/ Завишено количество метанол ни дебне в опасният продукт

Да избягваме употребата на продукти с метанол ни съветват в свое проучване на пазара от асоциация „Активни потребители". Според информацията в България свободно се продават продукти за масова употреба, съдържащи метанол. Най-използваният такъв продукт са зимните течности за чистачки на метанолова основа, които се разпространяват основно по големи търговски вериги, малки магазини за продажба на резервни части за автомобили и автокозметика, както и в интернет магазини. Проучването разкрива и някои пропуски в етикетирането на продуктите на следните производители: Торнадо на „Авангардекс", Motox на „Ароматик" и Севан на „Севан С.В".

„Активни потребители" информират, че течности за чистачки с метанол вече не се предлагат в най-големите вериги бензиностанции. Те са заместени от безопасни за човешкото здраве продукти на базата на етанол/етилов спирт, който е със земеделски произход. В големите търговски вериги обаче около две трети от продуктовата гама течности за чистачки се състои от продукти съдържащи опасния метанол. Прави впечатление също и че наличните промоции обхващат само метанолови продукти, поради по-ниската им цена. Продуктите съдържащи метанол са средно с около 30% по-евтини, което ги прави по-привлекателни за потребителите, които рядко са информирани за рисковете за здравето.

Важно е да се знае, че в България близо 80% от продаваните течности за чистачки имат изключително високо съдържание на метилов алкохол (някои над 30%, при оценени от ЕС като рискови 0.6%). Това често не може да го разбере от етикета, защото са налице редица случаи на неспазване на законодателството по отношение етикетирането и опаковките на предлаганите продукти.

Етанолът, макар и малко по-скъп като продукт е адекватен заместител на метанола в продукти за размразяване поради ниската му температура на замръзване. Това е посочено и в доклада на Европейската агенция по химикали, с който се предлага ограничаването на метаноловите продукти. Етанолът, за разлика от метанола, не е токсичен и не причинява увреждане на органите. Единственото му опасно свойство е, че също е силно запалим, поради което единствената предупредителна пиктограма за опасност, която трябва да фигурира върху етаноловите течности за чистачки е пламъкът.

Очаква се забраната на метанола в продукти за масова употреба да бъде окончателно приета на ниво ЕС през 2017 г. и да започне да се прилага в началото на 2018 г. Предоставеният близо едногодишен срок между приемането на европейската забрана и нейното прилагане се обуславя преди всички от практически съображения, свързани с необходимия период от време за изтеглянето на опасните продукти с метанол от пазара на ЕС и различните държави - членки.