/КРОСС/Законодателството на ЕС изисква доказване на безопасност на стоките. За храните, това включва лабораторни изпитания от акредитирана от националния или друг акредитиращ орган в ЕС (ако националния орган няма такава компетентност), член на ЕА - Париж и страна по МЛА. Това се посочва в отворено писмо на сдружение БУЛЛАБ до браншовите организации на производителите и медиите. Акредитацията на лабораторията трябва изрично да включва компетентност по конкретното проверявано вещество или процес. Т.е. системата не е просто административно назначена структура, а задължително включва експертно знание на служителите в съответния орган и ползваните от тях външни оценители (когато това е необходимо), пише в писмото, подписано от д-р Георги Тодоров, председател на УС на БУЛЛАБ. Това е спaзено в България и се прилага ежедневно в акредитационния процес, в противовес с твърдяното в медиите от лица, заявили, но недоказали компетентност, в частност за продукти за масова употреба, като преработени зеленчуци например. Това е посочено в писмото, изпратено по повод различни публикации на темата лютеница, лабораторни изпитания, безопасност и качество на храните от последните дни. Не приемаме медицинските лаборатории да се дават за сравнителен пример, от некомпетентни лица, на които явно не им е известен професионалният начин на тяхното функциониране и дейност, посочват от БУЛЛАБ - национално представителна организация на лабораториите в България и пълноправен член на Евролаб - Брюксел.
Според предварителната информация, която ни е известна, използваната като „референтна" белгийска лаборатория не е акредитирана за това конкретно вещество, поради което каквито и да било изводи могат да се правят само след предоставяне на професионалните документи от тези изпитания, а не коментари на странични лица, които може би се явяват и поръчители на изпитването в чужбина, търсещи индулгенция в "по-компетентната" западна Европа, пише в писмото.
Не споделяме твърденията, че заради „наш Илия" трябва да демонизираме Свети Илия, посочват още от Буллаб. Сдружението също смята, че има пропуски в работата на някои от цитираните в публикациите структури, но едновременно с това трябва да посочим, че тече и активен и градивен диалог и например ИА БСА се развива положително, пише в писмото. Външни експерти, включително и членове на Буллаб, са основа на експертен потенциал и активни участници в работата на ИА БСА, като нивото на работата се е подобрило чувствително, а агенцията отдавна не е остров за чиновници. Част от особеностите на тези структури, които трябва да се усъвършенстват са заложени в законовите и подзаконови актове.