Деца представиха заедно Сурва и Василица
Секция: КУЛТУРА
22 Януари 2017 10:14
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Деца представиха заедно Сурва и Василица

/КРОСС/ На Бабинден в Националния етнографски музей деца от Перник и Филиповци представиха обичая Сурва и ромския празник Василица. За първи път в България, в музея, само седмица след тяхното празнуване - Нова година по стил, бяха представени заедно изключителния българския обичай, вписан в ЮНЕСКО през 2015 г., и най-големия ромски празник, които се провеждат по едно и също време в годината - 13 и 14 януари. Организатори на представянето са ИЕФЕМ - БАН, Детска лидерска академия, 6 СОУ „Св. Св. Кирил и Методий" - Перник, Община Перник, Читалище „Рома - 1956" - ж. к. Филиповци и Фондация „Гюлчай".
Децата от Детска лидерска академия разказаха всичко най-важно и интересно за Сурва, а 30 ученици от Сурвакарската група „Ликове-лекове", на 6 СОУ в Перник, представиха особено артистично и зрелищно маскарадния обред „Сватба" - единият от основните два обреда при обичая Сурва. Д-р Йелис Ахмедова от секция Балканска етнология към ИЕФЕМ - БАН разказа за най-важния празник за ромите в България - Василица, известен още като Банго Васил, а децата от Танцов ансамбъл „Рома" при Народно читалище „Рома - 1956" в ж. к. Филиповци изиграха два много красиви и сложни ромски танца. В паузата между игрите гостите на събитието имаха възможността да опитат при майстор Лидия Раева тъкане на стан - един от занаятите, които ще се изучават в бъдещия образователен център на музея.
Д-р Петър Кърджилов, специалист връзки с обществеността в ИЕФЕМ - БАН и организатор на общото представяне каза, че днешното събитие е много радващо и значимо заради три идеи. Първата е, че то събира българи и роми, за да покажат едни на други своите култури и да ги усетят отблизо. Другата - обединява ги около каузата на ИЕФЕМ за създаване на модерен образователен център в музея, където всички те ще могат да се учат и да играят на различни полезни и приятни работи. Третата идея е, че точно на Бабинден и с представянето на „Сватба" изпращаме заедно посланието, че ромската традиция децата да бъдат женени в ранна тийнейджърска възраст и да раждат деца трябва да бъде прекратена и да остане в миналото.
Децата искат да учат, да творят и да играят, а не да правят семейства. Точно идеята за учене и творчество чрез игрови модели ще бъде реализирана в бъдещия образователен център, за който учените от ИЕФЕМ - БАН събират средства в кампанията „Опознай традициите, за да обикнеш народа си!". Всички български граждани - малки и големи, а също и гостите на столицата, ще имат възможността да усвояват традиционни занаяти и умения, да придобиват знания за народната култура и изкуство в България.