Остават броени дни преди да изключат България от международно екоспоразумение
Секция: БЪЛГАРИЯ
23 Януари 2017 14:55
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Остават броени дни преди да изключат България от международно екоспоразумение

/КРОСС/Ако до края на месеца българският парламент не измени Закона за устройство на територията (ЗУТ), България може да влезе в процедура по изключване от Орхуската конвенция, предупреждават от коалицията "За да остане природа в България".

Орхуската конвенция изисква от страната да направи промените в закона, за да могат хората да обжалват незаконосъобразни устройствени планове и разрешителни за строеж.

При положение, че до края на месеца това не се случи, България може да влезе в процедура по изключване от конвенцията.

Орхуската конвенция е най-сериозното международно споразумение за защита на гражданските права в областта на екологията.

България я e ратифицирала през 2003 г.

В програмата на Народното събрание преди разпускането му е включено изменение на ЗУТ, но в него липсва опция за това да се даде на хората право да обжалват незаконосъобразни устройствени планове и разрешителни за строеж.

Това представлява последната възможност 43 Народно събрание да предпази България от процедурата по изключването.

Такава заплаха е отправена към правителството от Комитета за прилагането на конвенцията с писмо в началото на 2017 г. и природозащитниците разполагат с него, се казва в съобщението им.

От приемането на конвенцията през 1998 г. предупреждения за изключване са изпращани единствено на Украйна и Туркменистан. Сега има голяма вероятност България да е третата страна с такова предупреждение, ако се стигне до изпълнение на предупреждението, страната ще е първата, която може реално да бъде изключена.

През годините липсата на възможност за обжалване доведе до редица строителни безумия като строителство в градските градинки и защитените територии, както и до презастрояването на Черноморието и планинските курорти, се посочва още в становището на правозащитната организация.

Пример за липсата на възможност за обжалване на устройствени планове е ски зона Банско в Национален парк Пирин. Устройственият план е одобрен от Община Банско въпреки доказателствата за нарушения на концесионния договор, които бяха потвърдени от Министерство на околната среда и водите.