Разработват ветро-генератор с „махащи криле“ като колибри
Секция: Наука
25 Януари 2017 14:15
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Разработват ветро-генератор с „махащи криле“ като колибри

/КРОСС/ Нов вид вятърна турбина с „махащи криле" се разработва в Тунис. Ако проектът се окаже успешен, това ще е революционен пробив в областта на механиката.

Досега учените бяха ограничени в способността си да прилагат принципите на движенията на животните и човека в машините, според Tyer Wind. В енергийния сектор това ограничение доведе до налагането на прости и относително неефективни турбини. Използвайки ново поколение кинематика, Анис Ауини се е заел да „наруши" това дългогодишно състояние с проект за уникална вятърна турбина, която имитира крилата на единствената птица, способна да „увисне" на едно място във въздуха - колибрито.

Tyer Wind възпроизвежда механизма, който позволява на колибрито да лети на едно място във въздуха. Вятърната турбина има „пляскащи" крила, които се движат в конфигурация, подобна на цифрата „8". За целта генераторът има две витла с вертикална ос, изработени от въглеродни влакна, всяко с дължина всеки 1,6 м., които преобразуват кинетичната вятърната енергия в чисто електричество. Заедно двете крила покриват площ от 3,52 кв. м.

Прототипната система е с номинална изходна мощност 1 kW. Тя може да генерира електричество при ветрове със скорост над 3,8 м/с., а най-добре работи при скорост от порядъка на 10 м/с. Максималната скорост все още не е установена - за целта се провеждат изпитания в момента.

Това е първият път, когато механично устройство, създадено от човека, успешно имитира движението на крилата на колибри, казва Хасин Лабайед, партньор и съосновател на Tyer Wind, пред изданието Inhabitat. В момента в Тунис се тества пилотната машина, разработена от Tyer Wind. Създателите й твърдят, че първоначалните тестове за енергийна ефективност, аеродинамика и устойчивост на материала са окуражаващи. Лабайед и Ауини обещават да публикуват получените данни след изпитанията. Междувременно всички, които се интересуват от повече технически подробности, могат да узнаят детайлите от този PDF.)

Източник: greentech.bg