Германия отменя закона за "обида на царска особа" след скандала с Ердоган
Секция: СВЯТ
25 Януари 2017 17:52
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Германия отменя закона за "обида на царска особа" след скандала с Ердоган

/КРОСС/Германското правителство реши да се откаже от закона за "обида на царска особа", с който турският президент Реджеп Тайип Ердоган се опита да си послужи срещу популярен германски телевизионен сатирик, съобщава "Франс прес".

Правителството на канцлера Ангела Меркел реши да премахне от 1 януари 2018 г. рядко влизал в употреба текст от Наказателния кодекс, който забранява обидата на институции или представители на чужди държави.

"Идеята за "обида на царска особа" датира от отдавна отминала епоха, тя вече не е част от нашето наказателно право", коментира правосъдният министър Хайко Маас, допълвайки, че "регламентът е отживелица и ненужен".

По думите на Маас, държавни глави и правителствени ръководители все пак ще могат да се защитават срещу клевета, "но не повече или по-малко от всеки друг човек".

Ердоган подаде наказателна жалба по силата на закона - като наказанието е до три години затвор - срещу германския телевизионен комик Ян Бьомерман, който го бил обидил, според турския държавен глава, в "клеветническо стихотворение".

Скандалът влоши отношенията между Берлин и Анкара в момент, когато Турция беше от жизненоважно значение за Европейския съюз за спирането на масовия поток от мигранти от Близкия изток към Европа, особено към Германия.

В стихотворението, изрецитирано през март миналата година по германската обществена телевизия, Бьомерман обвини Ердоган в содомия и гледане на детска порнография, по-късно признавайки, че е провокирал умишлено, за да види докъде се простират границите на свободата на словото в Германия.

Меркел след това разреши започването на наказателно производство срещу Бьомерман, решение, което скандализира правозащитни организации.