Застрахователите стават по-мнителни при изплащане на обезщетения при катастрофи
Секция: БЪЛГАРИЯ
25 Януари 2017 20:03
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Застрахователите стават по-мнителни при изплащане на обезщетения при катастрофи

/КРОСС/Застрахователите ще станат по-мнителни при изплащането на обезщетения от ПТП-та заради последните промени в Закона за движение по пътищата. Това стана ясно от думите на председателя на Асоциацията на застрахователите в България Светла Несторова. Тя обясни, че наредбата, с която шофьорите вече нямат задължение да уведомяват КАТ за произшествия без ранени дори при обездвижени коли, ще позволи на мошениците да се вихрят на воля и ще се появи казус кое е измама и кое истина при щетите по автомобилите. Възможно е това да повлияе и на цената на застраховките.

В страната ежегодно стават над 9000 тежки катастрофи, по които екипите на КАТ работят, обясни шефът на Пътна полиция Бойко Рановски.

"Хората за това плащат застраховки и затова имат опцията да попълват двустранни протоколи. Има случаи, когато не е необходимо да чакат посещение от органите на Пътна полиция. Все пак на година стават над 9000 тежки ПТП-та, които задължително се посещават от наши служители. Останалите произшествия, които са с материални щети, са хиляди и едва ли можем да посетим всяко произшествие", каза Рановски.

Рановски обясни още, че промените в Закона за движение по пътищата, които разписват новите правила, са направени с цел да се уеднаквят разпоредбите от новия кодекс за застраховането.

По думите му застрахователи масово не са изплащали обезщетение на собственика, в случаи, в които единият автомобил е с лека щета, но според закона тя възпрепятства неговото предвижване.

А според изпълнителния директор на една от застрахователните компании у нас - Евгени Игнатов, промените ще доведат до увеличаване на застрахователните измами.

Председателят на Асоциацията на българските застрахователи Светла Несторова смята, че най-голямата опасност за гражданите е:

"Този занижен контрол. На практика мошениците ще могат да действат на воля. Застрахователите ще трябва да станат по-мнителни".

Тя допълни, че цената на застраховките е вследствие от проявлението на риск. По думите й, ако има измами и проявлението на риска се засили, а възможността за контрол отпадне, това ще се отрази на цените на застраховките.