/КРОСС/ Нация без граници - това не е нация. От днес САЩ връща контрола над границите си", каза Доналд Тръмп по време на реч в Министерството на вътрешната сигурност. Изграждането на стената беше едно от предизборните обещания на републиканеца и той го удържа с подписването на указ в сряда. В интервю за ABC Тръмп каза, че строителството ще започне "сравнително кратки срокове" и Мексико ще плати за стената със сигурност (първоначалната инвестиция ще бъде на американските данъкоплатци). Казвам ви, отплатата на Мексико ще я има", посочи Тръмп, „Вероятно по сложни начини. Правя добро за Съединените щати. Това ще бъде добре и за Мексико", каза президентът.
Решението за строителството на стената не беше толкова „осъдено" от Мексико, колкото прибързано беше съобщено, че „мексиканците няма да плащат за стената".
Либералните медии в САЩ направиха на пух и прах плана на Тръмп, а от щаба на Демократическата партия коментираха, че строителството на стената противоречи на американските ценности.
Какво ще представлява сама по себе си „стената на Тръмп" още никой не знае - дали ще е реална или система от реални конструкции, снабдена с датчици за безопасност.
Известно е, че дължината на стената ще бъде около 3 700 км, което е приблизително 20 път дължината на Берлинската стена. Според приблизителни изчисления на архитектите, стената би струвала $ 25 милиарда.
Намерението на Тръмп да се „огради" от своите съседи е в съответствие с настроенията в последните няколко години. Все повече страни в Европа градят съоръжения и стени по границите си.
Както беше отбелязано от медиите, през 1989 г., когато падна Берлинската стена, в света е имало 16 погранични стени, а днес те са 65. Около 246 км са построени в периода 2015-2016 година.
ТАСС показва само няколко от тях:
Гърция – Македония
Строителството запова през ноемри 2015-а по македонска инициатива Оградата представялва метално съоръжение и според правителството помага срещу големият приток на мигранти от Близкия Изток и Азия.
Словения - Хърватия
В разгара на мигрантската криза един от първите страни, обявили, че ще затворят границите си беше Унгария. През юли 2015 Будапеща обяви началото на строителството на стената по границата със Сърбия, а малко по-късно - и на границата с Хърватия, така че потокът от бежанци се втурнаха към Словения, за да мине през Австрия, а оттам да стигнем до Германия.
Турция - Сирия
През януари 2017 година Турция ще завърши изграждането на бетонна стена, дълга 330 км, по границите със Сирия и Ирак. Оградата цели подсигуряване на безопасността на пограничните райони. За тази цел по южните граници на Турция е поставена и 191 км бодлива тел. Според турските власти през предходната година стената е предотвратила влизането на повече от 57 хиляди души на нейна територия.
Испания - Мароко (при Мелила)
Испански-мароканската граница край Мелила е висока шест метра ограда с бодлива тел. Граничните служители редовно задържат нелегални имигранти, атакуващи 10-километровия участък.
Израел - западния бряг на река Йордан
Израел и западният бряг на река Йордан са отделени посредством специална преграда. Тя е с обща дължина 700 км. По-голямата част от съоръжението се състои от метална ограда с бодлива тел, канавки, ограда с датчици за движение, пясъчна ивица, в която се наблюдава за следи, асфалтови патрулни пътеки и бодлива тел на израелската страна.
Северна Ирландия
Така наречената линия на мира - стени, разделящи кварталите в Северна Ирландия на католици и протестанти - започнаха да се появяват в края на 1960, след кървави безредици в западната част на Белфаст. В някои области дължината им достига 5 километра.
Източник: ТАСС