Радев призова в Брюксел за увеличаване на подкрепата за държавите, формиращи външните граници на ЕС
Секция: ПОЛИТИКА
30 Януари 2017 18:02
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Радев призова в Брюксел за увеличаване на подкрепата за държавите, формиращи външните граници на ЕС

Миграционната криза, гарантирането на сигурността на европейските граждани и перспективите за увеличаване на икономическия растеж в ЕС, са били водещите акценти по време на срещата на президента Румен Радев с председателя на Европейския съвет Доналд Туск в Брюксел. Румен Радев е на първата си работна визита в чужбина след встъпването си в длъжност като държавен глава.

„Поставихме въпроса за сигурността на нашите външни граници във всички аспекти. Имаме пълното разбиране за проблемите, пред които сме изправени и очакваме още по-голяма помощ", подчерта президентът Радев пред журналисти след края на срещата. Солидарността в ЕС е фактор, когато външните граници са защитени с усилията на всички, категоричен беше държавният глава. Президентът призова за ревизия на Дъблинското споразумение, което заплашва да превърне държавите от периферията на ЕС в буферна зона за влизащите в Европа мигранти.
Според държавния глава силата на Европейския съюз е в предвиждането и управлението на кризите, а не в тяхното потушаване и подчерта, че страната ни подкрепя изработването на общ план, който да бъде приложен в случай на рязко нарастване на миграционния натиск към България. „Трябва да бъдем сигурни, че нашата граница ще бъде защитена достатъчно добре. Сравнете нашите полицаи с какво оборудване разполагат, с това на хората от Фронтекс. Разликата е огромна и трябва да изравним условията", подчерта Румен Радев. Доналд Туск е изразил подкрепата си за предприетите от българските институции мерки за засилване на охраната на външните граници на съюза, както и очакване страната ни да посочи областите, в които се нуждае от допълнителна подкрепа.
Кохезионната политика трябва да бъде продължена и след 2020 г., като фактор за икономически растеж и увеличаването на заетостта сред младите хора, посочи още президентът. По време на срещата Румен Радев е изразил и очакването на страната ни планът „Юнкер" да има географска и секторна насоченост и да бъде приложен така, че да дава възможност на държави като България да участват по-пълноценно в предлаганите мерки за икономически растеж.
Председателят на Европейския съвет Доналд Туск е изразил високата си оценка за създаването на вицепремиерски пост в назначеното от президента Румен Радев служебно правителство, който да се фокусира върху подготовката на предстоящото българско председателство на ЕС през първата половина на 2018 г.
В отговор на журналистически въпрос дали на срещата е бил обсъждан следващият български представител в Европейската комисия, президентът Радев заяви, че не е добре решението за този пост да бъде взето в условията на изострена предизборна кампания и че това следва да е ангажимент на следващото правителство.
По-късно днес българският държавен глава ще се срещне в Брюксел с председателя на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер и с председателя на Европейския парламент Антонио Таяни.

В превожданата от президента Румен Радев делегация са служебният вицепремиер по вътрешен ред и сигурност и служебен министър на отбраната Стефан Янев, служебният вицепремиер по подготовката на българското председателство на ЕС -2018 г. Деница Златева и служебният министър на външните работи Ради Найденов.