/КРОСС/ Народните представители от „БСП-ЛЯВА БЪЛГАРИЯ" Георги Търновалийски и Манол Генов отчетоха своята работа в 43-ото НС чрез медиите. Двамата представиха свършеното от тях и споделиха какво не са успели да постигнат. Отказаха да си поставят оценки с аргумента, че гражданите са тези, които имат право на това.
За Георги Търновалийски най-важното е, че след две години и няколко месеца в парламента може да гледа хората в очите без притеснения. Той има 285 изказвания от трибуната, като по-голямата част в експертната му област - бюджет и финанси. Той е вносител на 12 законопроекта и 36 предложения между две четения, подробно посочени в книжката с отчета му. През краткия мандат той използва парламентарния контрол, за да поставя пловдивските теми на вниманието на ресорните министри. Сред тях са: незаконосъобразно съгласуване на проектна документация за Небет тепе , за Големия воден проект на Пловдив, който Община Пловдив загуби, за Белодробна болница, която вече не съществува, за бъдещето на летище „Пловдив", за Колодрума, за събарянето на тютюневия склад на ул „Одрин" 8, за държавната субсидия за Пловдив като Европейска столица на културата, за ремонтите на моста на Марица и по бул. "Васил Априлов", за Транспортния проект, за проблемите с масовите оставки в ТЕЛК, за проекта за железопътен възел гара Пловдив - гара Филипово. „За мен най-полезни бяха срещите с хората в редовната ми приемна всеки понеделник", посочи Георги Търновалийски.
От браншови съюзи и структури пък разбирал за секторни проблеми, на които се опитвал да търси решения. Пловдивският парламентарист съжалява, че конституционната жалба на левицата срещу направените от управляващите промени в Закона за публичните финанси не е събрала нужната подкрепа от останалите политически сили. „Затова за 2015 година Законът за държавния бюджет е променян близо 1300 пъти" - припомни финансистът. Чрез техниката за подценяването на приходната част се създава опция за формиране на излишъци, които се разходват в последствие непрозрачно. Той се надява в следващото народно събрание тази възможност за прекрояване на бюджета по желание на МС и без санкцията на парламента да бъде отстранена. За използването на бюджета като инструмент за въздействие върху местната власт говори и колегата му Манол Генов. Той има 80 въпроса в парламентарен контрол, вносител е на 20 законопроекта и 17 предложения между двете четения. Гордее се с връщането на държавните оръжейни фирми - ВМЗ Сопот, НИТИ Казанлък и Кинтекс АД в забранителния списък за приватизация.
„Този парламент стана заложник на егото на Бойко Борисов" - подчерта Манол Генов и припомни цялата процедура по преговори за нови коалиции, която в крайна сметка остави до последно втория кабинет на Борисов. „Използваха това време ползотворно за провеждането на поръчки, въпреки заявките за обратното. Видяхме грубо раздаване на огромни средства, 110 млн. лв са раздадени под тезгяха на „близки" общини от правителството в оставка", посочи Генов. По думите му 69 млн. лв са раздадени по схемата в периода от ноември до началото на тази година, а само за първите петнайсет дни от януари 2017 сумата възлиза на 40 млн.лв. Той каза, че нито една българска фирма не е могла да участва в четири „спешни" поръчки на МВР на стойност 40 млн.лв. Става въпрос за европейските средства във връзка с охраната на границата ни. „Изискванията към фирмите „да са участвали в реализацията на такива проекти за такава стойност през последните 3 години" са ограничителни за родни компании", поясни Генов. Според него правителството в оставка е бързало, за да спази определени договорки. „В същото време не са предприети никакви действия за провеждането и организирането на поръчка за машини за гласуване" - допълни колегата му Търновалийски.
Той обясни, че машинното гласуване е залегнало в изборния закон и предсрочните парламентарни избори следва да се проведат така. Законът е категоричен, че във всяка секция следва да се поставят машини или това са около 12 000 съоръжения. „Защо е забавена тази поръчка? Дали с това не се цели възможност за атакуване на изборните резултати? Или някой вече има машините и чака шанс за директно договаряне, каквото е допустимо при определени условия?" - попита Търновалийски. Двамата депутати бяха категорични, че тези порочни практики трябва да спрат. Попитани с какво ще се занимават сега, те заявиха, че няма да бъдат на трудовата борса. Търновалийски се връща в частния сектор като финансист и данъчен консултант, Генов също ще работи в деловата сфера. Те ще работят активно в предизборната кампания, освен това отново са номинирани. Двамата са делегати на 49. Конгрес, който ще заседава в събота и неделя. Предстои приемането на предизборна програма и устав на БСП. „Промяната, която касае мандатността на депутатите, среща както подкрепа, така и критики, но по-вероятно е конгресът да я приеме", коментира Георги Търновалийски.