Българи създадоха най-голямата в Европа онлайн платформа за космически изследвания
Секция: Технологии
31 Януари 2017 15:44
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Българи създадоха най-голямата в Европа онлайн платформа за космически изследвания

/КРОСС/ Българи създадоха най-голямата онлайн платформа за изучаване на космоса на Стария континент, съобщи БНТ. Чрез нея хора от всички възрасти, от всяка точка и с всякакво мобилно устройство ще могат изцяло безплатно и на родния си език да се обучават за изследването на вселената и постиженията на човечеството в тази област.

Принципът на онлайн академията е следният: избирате една от следните области - космическа наука, роботика и изкуствен интелект, космическа медицина, космически приложения, инженерни науки, които са разпределени на подтеми и има тест след всяка една.

Платформата предлага впечатляващ масив от материал за обучение - 350 лекции или 120 астрономически часа наука от близо 100 от големите световни звезди в изследването на космоса - представители на НАСА, Европейската космическа агенция, руската и японската космически програми, водещи университети, участник в мисията МАРС 500, дори бизнесмени. Лекциите им са записани в България през последните години, специално за създателите на платформата "Space Challenges".

"Целта ни е ако лекцията е за строенето на ракети, тя да е от човек, който реално участва в разработването на най-новите модели в света, а не някой, които има докторат или научно изследване по темата", казва Райчо Райчев, основател на "Спейс челинджис".

Но не се заблуждавайте - тук няма да се отегчите, нито ще се откажете, защото е трудно. В момента 520 души са на различни етапи от изучаване на разделите в платформата. "Творчески и технологично това е изцяло наш продукт до последния пиксел", както казва Райчо Райчев. Амбицията им е да запалят млади хора, отворени умове, привлечени от космоса, да търсят развитие в науката и технологиите.