/КРОСС/ „Като омбудсман съм готова да участвам в процеса на гарантиране на необратимостта на деинституционализацията, да участвам в огласяването на проблемите, да търся решения и да стоя зад проблемите и съдбата на всяко едно дете. Извеждането на деца от институциите е кауза, от която няма да отстъпя." Това каза омбудсманът Мая Манолова на конференция, посветена на процеса на деинституционализацията на децата у нас, организирана от Ноу-хау центъра за алтернативна грижа за децата към Нов български университет.
Омбудсманът подчерта, че правата на всяко едно дете трябва да бъдат в центъра на процесите на алтернативната грижа, в която живее то, в центъра на усилията на всеки един професионалист и във фокуса и мониторинга, осъществяван от институцията на омбудсмана.
Във форума участва и заместник-омбудсманът Диана Ковачева, която представи презентацията: „Мониторинг на Националния превантивен механизъм върху политиките и практиките на деинституционализацията в България".
„Деинституционализицията не може да приключи успешно, ако предлаганата услуга не е готова да поеме грижата за децата и липсва реформа за социално подпомагане, ако не са развити алтернативни услуги и форми на грижа, за да се създаде възможност за изваждане на децата от институциите или предотвратяване на тяхното настаняване", категорична е Ковачева.
По думите й е важно да се насърчава развитието на осиновяването и приемната грижа с цел превенция на изоставянето, включително заради бедност на родителите и с фокус върху подпомагане на семействата с деца от 0 до 3 години.
Ковачева посочи, че процесът на деинституцинализация трябва да бъде ускорен, интернатите да се закрият незабавно, за да може през следващите няколко години нито едно дете да не остане в институция.
Не на последно място акцент в презентацията на заместник-омбудсмана бе и спешното осъществяване на отлаганата реформа в детското правосъдие.