Пловдив е втори в света на винопроизводството
Секция: ЛЮБОПИТНО
01 Февруари 2017 12:08
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Пловдив е втори в света на винопроизводството

/КРОСС/Десетте най-добри дестинации за винен туризъм на световното винено издание вече са ясни. Добре наложената Аржентина заема първо място в света, следвана от нашата родна Тракийска низина и по-конкретно регионът на град Пловдив. Wine Enthusiast поставя страната ни преди известните у нас като наложени винени дестинации Франция, Италия и Нова Зеландия, което в света на винопроизводството е повече от признание. Мнозина родни енолози вярват, че Тракийската низина е попаднала на толкова висока позиция след провеждането на Concourse Mondial de Bruxelles 2016 именно в Пловдив, когато всички членове на журито и изтъкнати винени редактори направиха обиколка на най-добрите изби в региона, където дегустираха множество традиционни вина от стария свят, но и модерни вкусове от новия свят.

Малко известен у нас факт е, че в региона около град Пловдив има насаждения от някои изключително екзотични на световната винена карта сортове, като Дорнфелдер и Регент, както и прочутата за пенливи вина Глера (Просеко). Лозовите масиви там са разположени върху кафяви горски и канелени горски почви, богати са на карбонати, които допринасят за развитието на атрактивни аромати в гроздето, в последствие и във виното. Именно заради изключителните качества, международният интерес към вината от региона расте от години, а редица световни винени списания не пестят страници, за да възхваляват качествата им.

Всички тези уникални за България сортове са дело на амбициозен млад екип от агрономи и винари, ориентирани към производството на модерни вина от новия свят. Между 2005 и 2007 година край град Съединение те експериментално посяват първите за страната ни проби от трите сорта, които са много капризни и виреят качествено на малко места по света. След първата гроздоберна кампания събраното грозде се оказва с изключително високи показатели и съответно се влага в микровинификационната на местната изба, за да се види как ще узрее виното. Резултатите надминават очакванията на всички енолози и експерти, затова няколко години по-късно тези сортове вече се влагат и в познати марки вина.

Сортът Регент виза в състава на бленд, който се бутилира под известна марка, като тази година се очаква с доста голям интерес от експертите в сектора да бъде бутилиран самостоятелно в нова марка на избата от Съединение, върху която се работи от години. Глера и Дорнфелдер обаче вече имат собствена изява и са познати на пазара. Дорнфелдерът заслужава особено внимание и има атрактивна история, макар да е сред сравнително новите сортове на световната винена карта. Появява се в Германия през 1956 година благодарение на изключително упорития труд на един немски лозар, а днес в България има над 300 дка от този сорт. От него годишно се бутилират в бутиковата марка F2F до 10 000 бутилки, а вкусът на вината бързо трупа популярност сред ценители и познавачи. Дорнфелдерът е изключително атрактивен за сомелиерите и дори любителите на вина поради по-ниското си съдържание на киселини и високата екстрактност. Друг плюс е ранното му узряване и по-високото му захарно съдържание. Важно е да се каже, че то вече печели признанията не само на родните познавачи, но и на професионалистите. През 2015 година получава златен и два сребърни медали от Mundus Vini - Германия, оценено от над 300 енолози от 46 страни. Отличено е в конкуренция с над 6000 бутилки вина от близо 100 страни и то на най-престижния международен конкурс.