Остри реакции в Полша след потвърждение на агeнтурното минало на Лех Валенса
Секция: СВЯТ
01 Февруари 2017 12:28
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Остри реакции в Полша след потвърждение на агeнтурното минало на Лех Валенса

/КРОСС/Не бива да забравяме, че Лех Валенса е преди всичко легендарен водач на "Солидарност" от 80-те години, заявява днес в интервю полският историк Пьотър Гонтарчик.

Изявлението е по повод огласеното вчера заключение на Института за национална памет (ИНП), че през 70-те години Валенса е сътрудничил на комунистическата тайна полиция на Полша, което е доказано след графологична експертиза на подписани тогава от него документи.

Пред варшавския вестник "Жечпосполита" Гонтарчик, който е автор на книгата "Службата за сигурност и Лех Валенса", казва, че не би желал да гради хипотези дали фактът за това сътрудничество на Валенса от 70-те години е оказал влияние върху следващи негови решения. По думите му сложната биография на бившия президент "сега е допълнена по категоричен начин с тези тъжни, за съжаление, факти от 70-те години, и това ще продължи да създава проблем на Лех Валенса". Историкът обаче подчертава, че "никой няма да отнеме и никой няма намерение да отнеме" от Валенса заслугата, че на времето е повел "Солидарност" срещу властта.

Вестникът помества и изявление на професора по право Ян Видацки, според когото от вчерашната пресконференция на ИНП може да се направи извод, че фактите са установени и въпросът е приключен. Но от правнопроцесуална гледна точка, продължава Видацки, който е пълномощник на Валенса, с изложеното вчера становище на графолозите е трябвало да се запознае другата страна, тоест Валенса или негов пълномощник. "Имаме правото да задаваме въпроси на вещите лица или да поискаме призоваването на други вещи лица и да покажем, че становището е непълно и нелогично", казва юристът. По думите му графологичните експертизи често се използват в граждански процеси, напр. при оспорване на завещания и договори, но този тип експертиза не се числи към "научните доказателства", защото в тях има "голяма доза субективизъм".

"Жечпосполита припомня, че през 2000 г. полският Лустрационен съд е признал за достоверна декларацията на Лех Валенса, че не е бил свързан с комунистическите тайни служби. Огласеното вчера становище на графолози е въз основа на документи, пребивавали допреди година в дома на покойния Чеслав Кишчак, вътрешен министър на комунистическа Полша и "съавтор" на военното положение, пише вестникът.