Проф. Калинов: Дали ще гласуваш за калпави депутати с машина или с хартия - каква е разликата
Секция: ПОЛИТИКА
01 Февруари 2017 15:21
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Проф. Калинов: Дали ще гласуваш за калпави депутати с машина или с хартия - каква е разликата

/КРОСС/ "Запътили сме се натам, откъдето другите се връщат. Гласуването с тези машинки, което ни се представя като решение на всички проблеми, е нещо, което в много европейски страни е отречено. Има много неща около тези машинки, които се спестяват". Този коментар направи пред БНР проф. Красимир Калинов, бивш член на ЦИК, сега преподавател в Нов български университет.

Калинов даде пример с някои щати в САЩ, където се гласува машинно и обясни, че има съмнения за достоверността на резултатите, защото при част от проверените машини за гласуване е регистрирана възможност за софтуерна манипулация. "Машинното гласуване е отменено в Германия, Холандия, Ирландия", посочи специалистът.

Според проф. Калинов ще платим както пълната цена на гласуването с хартиени бюлетини, така и пълната цена, която никой не знае, за гласуването с машини: "Неприемливо висока цена плащаме за глупостите на някои хора, които взимат решения."

Проф. Красимир Калинов изрази сериозни съмнения, че технологично е възможно да се извърши подготовката за машинно гласуване за месец и половина. Има и по-скъп вариант: да се наемат машини срещу тройно по-висока цена, очевидно сме богата държава, допълни той и очерта и друг вариант: "Има възможност да се търсят втора ръка. В Ирландия складовете са пълни с шест-седемгодишни машинки за гласуване. Те направиха експеримента и ги затвориха в складовете. В Германия също има."

Бившият член на ЦИК отбеляза също така, че трябва да се осигурят и поне 20 процента резервни машини за гласуване: "Ние трябва да осигурим машини за всички 12 хиляди секции, за подвижните секции, за чужбина - това казва съдът, защото това пише в закона. Не завиждам на колегите в ЦИК."

Калинов заяви още, че с този казус се отклонява вниманието от съществените проблеми: "Дали ще гласуваш за калпави депутати с машина или с хартия - каква е разликата?"

Проблемът не е в съда, а в закона, категоричен беше проф. Калинов, за когото съдът е постановил спазването на закона, а ЦИК може да бъде обвиняван само от хора, които нямат понятие от технологията на изборния процес: "ЦИК не е намесен тук. Тук проблемът отива в 43-тото и 42-рото народни събрания. Сроковете в Кодекса и технологичните срокове за въвеждане на тази опция драстично се разминават. Просто не е мислено. Това е истината."