/КРОСС/ Първо трябва да бъде извършено преброяване на населението в Република Македония и чак след това да се види дали има основания за въвеждането на двуезичност в страната, както искат албанските политически партии. Това заяви за БГНЕС академик Георги Марков, един от най-големите европейски експерти по балканските въпроси и автор на редица монографии.
Неговият коментар бе по повод на призивите на албанските партии в съседна Република Македония в страната да бъде въведен албанският като втори официален език. Академик Марков припомни, че албанците в момента са около 20% от населението на страната. Те живеят основно в Югозападна Македония и притежават всички граждански права.
„Бил съм в град Тетово. Там свободно се говори на албански език, дори се веят техни знамена. Всичко е на албански", каза известният историк. „Фактически, албанците в Република Македония имат това двуезичие. Никой не нарушава техните права", категоричен е академик Марков. Той подчерта, че първо трябва да бъде извършено преброяване, което не е правено от края на миналия век, за да се види наистина какво е съотношението между двата етноса и чак тогава да се мисли за промени в основния закон на страната.
„Косово, колкото и да ги боли сърбите, е загубено за тях. Те загубиха демографски Косово. Но ситуацията в Македония е коренно различна и това много лесно може да се докаже от едно преброяване", подчерта академик Марков. Според него, ако двуезичието бъде прието, това ще доведе до федерализиране на Македония, въпреки че съотношението на населението не е в полза на такава федерализация.
Той предупреди, че едно подобно решение за въвеждането на двуезичие там, може да стане опасен прецедент и да доведе до такива искания в други балкански страни. А това ще се отрази негативно на стабилността на региона като цяло, подчерта академик Георги Марков.