Ретро трамвай ще вози безплатно по време на Дните на Виена в София
Секция: КУЛТУРА
08 Февруари 2017 13:47
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Ретро трамвай ще вози безплатно по време на Дните на Виена в София

/КРОСС/Всеки ден от днес до 14 февруари ретро трамвай ще превозва безплатно пътници в центъра на София и ще разказва интересни факти за Виена и връзките с България, съобщи пред журналисти Ирина Симова, ръководител на бюрото за международни връзки на общината на австрийската столица у нас. Събитието е част от Дните на Виена в София.

През цялото време в трамвая ще звучи виенска класическа музика от тазгодишния Новогодишен концерт на Виенската филхармония, която ще пренесе пътниците в забележителностите на австрийската столица и на виенския валс. С това по своеобразен начин ще бъде отбелязана и 150-годишнината от премиерата на сцена на най-известния валс в света - "На хубавия син Дунав" на Йохан Щраус-син.

Ретро трамваят ще потегля в 12.00 часа, а обиколката ще продължава около два часа. Маршрутът започва от депо "Банишора" - Централна гара - бул. "Княгиня Мария Луиза" - ул. "Алабин" - ул. "Граф Игнатиев" - пл. "Журналист" - ул. "Граф Игнатиев" - пл. "Възраждане" - Петте кьошета - НДК - кв."Иван Вазов" - НДК - Петте кьошета - пл. "Възраждане" - бул. "Христо Ботев" - Централна гара - депо "Банишора". Като част от програмата на Дните на Виена в София, от 12 до 14 февруари в мол "Сердика" ще бъде поставено 5-метрово прозрачно сърце, пълно с вафлички от традиционен виенски производител. На 11 февруари ще се състои ежегодния Виенски бал, а 13 и 14 февруари ще бъдат конферентни дни в "Квадрат 500".

Програмата ще приключи на 14 февруари с Вечер на виенското вино в Централния военен клуб. През 19-ти и в началото на 20-ти век столицата на Австро-Унгария е проводник на европейското политическо и културно влияние на Балканите и в България. Още преди Възраждането във Виена се установяват български търговски колонии, а будни и по-заможни българи получават образованието си там. В онези години връзката е повече търговска и се осъществява по река Дунав.

След Освобождението новата българска столица е повлияна най-силно от "виенския" стил в бита и културата - от облеклото до архитектурата и декорациите на сградите. Градът започва усилено да се застроява, прокарват се пътища, мостове, изграждат се жп гари, трамвайни линии. Бурното развитие на града привлича множество австрийски архитекти, инженери и декоратори. Те се установяват за дълъг период в София и проектират и осъществяват едни от най- красивите сгради - така че днес центърът на града очевидно има "виенско излъчване". Сред най-известните сгради, построени от австрийски архитекти, са Народният театър, Военният клуб, Държавната печатница - сега "Квадрат 500" и Синагогата.