Министри от 15 европейски страни се споразумяха да държат Балканския маршрут затворен
Секция: СВЯТ
08 Февруари 2017 20:05
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Министри от 15 европейски страни се споразумяха да държат Балканския маршрут затворен

/КРОСС/Министри на вътрешните работи и отбраната от 15 европейски страни постигнаха съгласие днес да предложат нови мерки за гарантиране, че наземният маршрут за миграция от Гърция към останалата част на ЕС ще остане затворен,предават световните агенции.

Министрите на вътрешните работи и на отбраната на Австрия Волфганг Соботка и Ханс Петер Доскоцил, които бяха домакини на форума, заявиха, че е решено планът за т. нар. Балкански маршрут на миграцията да бъде изготвен до април.

В днешната среща участваха техни колеги от Чехия, Хърватия, Унгария, Полша, Румъния, Словакия, Словения, Албания, Македония, България, Сърбия, Босна и Херцеговина, Косово и Гърция. Някои от тези страни се превърнаха във входни или транзитни зони за потоците от стотици хиляди мигранти, които започнаха да се стичат към Европа през 2015 г. Други се противопоставят на разселването на тяхна територия на мигранти, които вече са в ЕС. Австрия изигра ключова роля при координацията за затваряне на миграционния маршрут миналата година.

"Нелегалните мигранти продължават да идват в Европа през Балканския маршрут въпреки затварянето му. За това в значителна степен допринасят каналджиите", заяви австрийският министър на отбраната Доскоцил на пресконференцията след днешната среща.

По думите му на равнище ЕС засега липсва обща позиция за преодоляване на миграционната криза. "Затова беше прието решение за изработване на план, който да бъде представен в периода април-май", каза министърът. Темата на днешната конференция във Виена беше укрепване на границите на ЕС за предотвратяване на нелегалната миграция през Балканския маршрут, както и спешни мерки, в случай че бежанските потоци към Европа от Близкия изток и Африка се увеличат.