За една година 2/3 от европейците са пазарували по интернет
Секция: ИКОНОМИКА
09 Февруари 2017 15:57
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
За една година 2/3 от европейците са пазарували по интернет

/КРОСС/ Две трети от хората в Европа, използващи интернет, са пазарували от онлайн магазини през миналата година. Това показват данните на Евростат. Според тях 84% от населението на ЕС на възраст между 16 и 74 години използва мрежата по различни поводи. От тези хора 66 на сто са си поръчвали стоки и услуги от онлайн платформи. Данните се отнасят за 2016 г. Преди 10 години около 50% от използващите интернет в държавите-членки са пазарували в мрежата, а през 2012 г. делът им е бил 59 на сто.

В България обаче тези хора са доста по-малко. У нас през м.г. почти всеки трети с достъп до мрежата я използва и за пазаруване - 27%, което ни отрежда предпоследно място. Изпреварваме обаче значително румънците, които са последни. В северната ни съседка едва 19 на сто от юзърите са клиенти и на онлайн магазини. В държавите от Западна Европа нещата стоят по коренно различен начин. Великобритания е рекордьор. На острова 87% от използващите интернет правят покупки в мрежата. В Дания делът на тези хора е 84 на сто. Трети и четвърти са германците и шведите, от които 82% ползват мрежата за пазаруване.

Проучването на Евростат също така показва, че 62% от българите са ползвали интернет през последните дванадесет месец при средно 84% в рамките на целия ЕС, което отрежда на нашата страна незавидното последно място от всички 28 страни-членки. В проучването на европейската статика е включена и Македония, която също изпреварва България, тъй като 75% от нейните граждани са използвали глобалната мрежа през последната година.

Все пак трябва да се отбележи, че в рамките на последните четири години броят на българите, пазарували през интернет, се е повишил с 10% - от 17% през 2012-а до 27% през 2016 г., докато при Румъния ръстът е бил доста по-скромно - от 11% през 2012-а до 18% през изминалата година.