/КРОСС/Калоян Паргов изрази мнение, че на заседанието на СОС днес е била изиграна една пиеса, в която кметът Йорданка Фандъкова се е опитала да покаже, че няма нищо общо с „Топлофикация София", на която всъщност принципал е Столична община. Той продължи, че столичният кмет не може да си измива ръцете по този начин, след като самата тя и нейните заместници не са осигурили контрол върху това как работи дружеството. Според Паргов най-лесното е когато няма отговор на проблемите да се вика прокуратурата на помощ.
Председателят на БСП-София обясни, че от групата на БСП са предложили цялостен одит и по-точно самото МЕ да влезе в дружеството, за да направи проверка и да каже на общината какво е състоянието на „Топлофикация София" и какви мерки трябва да се приемат, защото очевидно дружеството няма този капацитет. Калоян Паргов зададе и въпроса дали неадекватните действия от страна на кабинета „Борисов 2" по време на енергийната криза отпреди един месец, дори и с понижаването на напрежението на тока, не са дали резултат върху морално остарялата инфраструктура на „Топлофикация София". „Затова настояване експерти от МЕ да влязат в това дружество и да констатират какво се случва там!", категоричен бе той. Паргов подчерта, че Столична община е абдикирала от решаването на проблемите и предположи, че подобна пиеса ще се разиграе в близко бъдеще и със „Софийска вода".
„Днес се прокрадват коментарите, че става дума за приватизация на „Топлофикация", какво знаете Вие по този въпрос и наистина ли всички тези сценки, за които говорихте, са част от една голяма сцена, в която иде реч за приватизация?", попита водещата Клара Маринова. Калоян Паргов заяви, че съмнението, че някой по някакъв начин е извършил саботаж и нездрави сили са оставили половин София да мръзне без топла вода и парно, е олицетворение на управленската немощ на ПП ГЕРБ в София. Това е абсурдно твърдение и да се занимава прокуратурата с подобни неща е плод на същото безсилие. Той продължи, че през 2013-14 г. от БСП са настоявали да се ангажира външен мениджмънт на компании, които имат опит в управлението на топлофикационни дружества с доказани резултати. Паргов отново подчерта, че от МЕ трябва да кажат какво е състоянието на инфраструктурата и дали десетките милиони, които се гласуват в бизнес плана всяка година, наистина постигат ефект. Калоян Паргов обясни също, че по отношение на „Топлофикация София" е започнала концесия от страна на общината, тя обаче е била счетена за неизгодна и затова не е стигнала докрай. „Считам, че на този етап не може да се говори за приватизация на „Топлофикация", може да се говори за търсене на нови подходи в управление. Това означава, че цялата инвестиционна програма трябва да бъде обект на контрол, включително и от кмета Фандъкова, да не си измива ръцете тя с СОС!", категоричен бе Паргов.
„Появиха се искания за голямо увеличение на цената на водата в София, тя и без това вече е непосилна. Вие ще вземете ли присърце този въпрос?", попита водещата Клара Маринова. Калоян Паргов отговори, че БСП е единствената партия, която държи присърце този въпрос от началото на концесията през 1999 г. От БСП са категорични, че концесията е неизгодна за столичани. Тя не се изпълнява така, както е подписана. Председателят на БСП-София подчерта, че много квартали в София са без канализация, а единствената такава, която се изгражда, е от европейските фондове. Там обаче ГЕРБ също са закъсали в усвояването, имало е голям проект за селата на север от София, който не се е реализирал заради алчността на някои от хората, които са подготвяли проектите.
Калоян Паргов беше категоричен, че исканото увеличение на цената на водата, което КЕВР не е уважила в пълната му степен, трябва да отговори на инвестиционната програма и на резултатите. Той продължи, че загубите в момента са 48% или 70 милиона кубически метра при общо количество 152 милиона. „Софийска вода" трябва да пристъпи към решаването на тези проблеми. Относно проблема с нефактурирането на водата в ромските квартали на София, Паргов обясни, че общината не е изготвила подробен устройствен план и от водоснабдителното дружество твърдят, че нищо не могат да направят. Той сподели, че е изненадан от рязката смяна на позицията на ГЕРБ, които досега за защитавали тази концесия, а сега изведнъж са станали защитници на интересите на хората в започващата предизборна кампания. „Това лицемерие няма как да бъде прието. Искам да кажа на столичани, че в лицето на БСП могат да имат своя партньор и защитник на техните интереси, така както сме го правили неизменно по казуса с концесията на „Софийска вода" от 1999 г.!", категоричен бе Паргов. Според него даването на концесия на чужди компании при норма на печалба 17% е изпомпване на националното богатство и парите на хората.
Калоян Паргов обясни, че от „Коалиция за България" към „БСП-лява България е имало доста спорове относно марката. От „БСП-лява България" към „БСП за България" тенденцията е да се разшири периметъра на гласоподавателя, имайки предвид тези стотици хиляди, които са подкрепили Румен Радев. „Не се ли притеснявате, че загубвате етикета на БСП като лява и социална партия?", попита водещата Клара Маринова. Събеседникът й отговори, че в „Коалиция за България" не е присъствало името на БСП, но е спечелила избори и управление.
„Седнахте ли с молив и лист в ръка, за да видите откъде ще се вземат парите?", попита водещата Клара Маринова. Събеседникът й отговори, че програмата на БСП не е мандатна, тя не е за година или две, както например прави ГЕРБ. БСП има намерение да постави своите по-дългосрочни цели, да мисли какво ще се прави след 2020 година, когато ерата на еврофондовете приключва. БСП мисли как ще стимулира бизнеса след 2020 г., какво произвеждаме, къде е добавената стойност, къде са експортните предимства на България и т.н. Данъчната политика е една много важна тема, но според председателя на БСП-София за тези един - два месеца на предизборната кампания едва ли ще бъдат разбрани. Той подчерта, че БСП не прави отстъпление от плоския данък, но има неразбиране по въпроса, затова е необходима по-дълга дискусия, в която да бъдат разгледани всички данъчни тежести. Паргов обясни, че досегашните управляващи са обяснявали, че запазват данъчната система и сме много привлекателна държава, в същото време чуждестранните инвестиции намаляват, а на българите им остава все по-малко разполагаем доход. „Това е сериозен проблем, как в рамките на тази кампания и това наддаване да го обясним и да бъдем разбрани!", завърши Калоян Паргов разговора си с Клара Маринова в ефира на „Радио К2".