Прекратяват престъпните схеми със записи на заповед със законопроект
Секция: БЪЛГАРИЯ
13 Февруари 2017 20:51
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Прекратяват престъпните схеми със записи на заповед със законопроект

/КРОСС/Лидерът на ПП Съюз за Пловдив и кандидат за депутат от дясното обединение Нова Република в 16-и МИР Дани Каназирева готви законопроект, с който да бъдат прекратени престъпните схеми със записите на заповед. „Няма ден, в който медиите да не покажат хора, които не дължат нищо, а са принудени да се разделят с имуществото си. Стотици граждани и фирми страдат от пропуск в законодателството ни, който позволява престъпните схеми със записи на заповед.

В момента записът на заповед е сред най-опасните документи за българите. Всеки може да се окаже длъжник по документи, имуществото му да бъде запорирано и дори разпродадено, без човекът да бъде уведомен. Много случаи са умишлени измами и провалят живота на хора, които не дължат дори и една стотинка. Това безобразие трябва да бъде прекратено веднага. С един такъв хвърчащ лист всяка фирма в България може да бъде докарана до фалит за няколко месеца. Затова в „Нова Република" сме готови със законопроект, който да ликвидира този капан", обясни юристката Дани Каназирева.

Според нея проблемът идва от лесното фалшифициране на записа на заповед и вратичките в закона, позволяващи това до води до престъпно ограбване на невинни хора и фирми. Първият пропуск е, че законът изисква единствено записът на заповед да е направен в писмена форма, а това прави фалшифицирането лесно. Вторият проблем е, че законът предвижда веднага изпълнение без доказателства - едва после „длъжникът" трябва да доказва, че всъщност нищо не дължи. „На практика всичко става много лесно и просто - измамникът подписва запис на заповед, че му дължите например 100 000 лв. После носи документа в съда и понеже съдията е задължен от закона, издава изпълнителен лист. Това е напълно достатъчно за съдия-изпълнител да започне принудително изпълнение и запориране на имущество, дори нищо да не дължите. Чак тогава хората разбират в какво са попаднали и докато доказват, че записът на заповед е фалшив, имуществото им вече може да е разпродадено", обясни Каназирева.

Предложението на ПП „Съюз за Пловдив" и Нова Република е за промени в Търговския закон и в Гражданския процесуален кодекс. Първо, в чл. 535 от Търговския закон да се въведе и изискване за задължителна нотариална заверка на записа на заповед, за да се елиминира лесното фалшифициране. Второ, да се премахне т. 9 от чл. 417 в Гражданския процесуален кодекс и записът на заповед да не е повече сред основанията за незабавно изпълнение. „Така хората ще получат правна защита", убедена е Дани Каназирева.