Наш посланик в Тирана: Призивът Албания да признае българското малцинство е пожелателен
Секция: ПОЛИТИКА
16 Февруари 2017 14:14
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Наш посланик в Тирана: Призивът Албания да признае българското малцинство е пожелателен

/КРОСС/ Европейския парламент (ЕП) прие резолюцията за Албания, в която по предложение на българските евродепутати Андрей Ковачев и Ангел Джамбазки беше включен текст, потвърждаващ правата на българското население в Мала преспа, Голо бърдо и Гора.

Приетият вчера от Европейския парламент ЕП доклад, в който се призовава Албания да признае българското малцинство там, е с пожелателен характер, коментира за БНР д-р Боби Бобев, бивш посланик на страната ни в Тирана и доктор по история от Института по балканистика към БАН. Десетки хиляди българи живеят в източните райони на Албания, до границата с Македония: "Всичко започва от това, че при очертаването на границите на Албания в периода на войните се получава така, че села, намиращи се в районите на Мала Преспа, Голо Бърдо и Гора, остават на албанска територия. По онова време въпросът за националния характер на това население въобще не е стоял. Това е било съвършено ясно. Нещата обаче не се развиват позитивно по политическа причина, защото между Албания и България стои територията на Македония, която се съпротивлява, но това не значи, че българската държава е спирала да работи по въпроса."

Неблагоприятният момент за нас се явяват резултатите от последното преброяване, допълва още Бобев. "Това население е силно раздвоено в чувствата си между България и Македония. Това население от 30-40 хиляди души, то трябва да има достатъчно ясно формулирани условия за идентификация и реализация. Предстоят законодателни промени в рамките на албанското законодателство. В коментарите срещам неправилното твърдение, че всичко зависи едва ли не единствено от нашата позиция, от нашата политика. Проблемът е вътрешен за Република Албания, те трябва да решат", каза още той.