Повишава се интересът към българските сортове плодове и зеленчуци
Секция: БЪЛГАРИЯ
17 Февруари 2017 15:22
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Повишава се интересът към българските сортове плодове и зеленчуци

/КРОСС/Отчита се повишение на интереса към българските сортове семена на плодове и зеленчуци и от потребители, и от производители, съобщиха от Селскостопанската академия.

През последните години на пазара все по-голям дял заемат и родните плодове и зеленчуци.

Оказва се, че в момента половината от предлаганата продукция в търговската мрежа е нашенско производство, а само преди 2-3 години съотношението било 80% към 20% в полза на чуждата селекция.

Новите сортове и хибриди зарзават се създават основно в Института по зеленчукови култури "Марица" в Пловдив, поясниха от академията.

По техни данни се наблюдава все по-голямо търсене на старите местни сортове, които се отличават с традиционните за българите вкусови качества.

Пример за това са доматите "Розово сърце".

Земеделските стопани започнали да търсят семена са разсад още през 2014 г. А през 2016 г. производството е увеличено с 50%.

Българските сортове чушки например остават едни от най-качествените и търсени от потребителите, поясниха от Селскостопанската академия.

Само за последната година семената за разсад от "Куртовска капия 1" са увеличени с 12%, а при "Букетен 50" - с близо 50 на сто.

Търсенето на български сортове грах и фасул пък се е възстановило през периода 2015-2016 г. Отглеждат се и старите, и новите сортове грах "Марси" и фасул "Пагане", "Тангра" и "Еврос".

Прословутото късно зеле "Кьосе" и "Балкан", въпреки чуждата конкуренция, остават най-добрите и предпочитани от родните производители и потребители.

Същото се отнася за пъпешите "Хибрид 1" и "Хибрид 15". За последните две години всички произведени семена са продадени и се оказват недостатъчни спрямо търсенето.

При лука най-предпочитан е "Асеновградска каба", чието семепроизводство е възстановено. При праз лука основен сорт за страната остава "Старозагорски 72".