Как Донбас отново може да се върне в състава на Русия
Секция: Интервюта
21 Февруари 2017 14:30
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Как Донбас отново може да се върне в състава на Русия

/КРОСС/ Няма да е сега, нито тази и следващата година, но все някога ще се случи

В събота, 18 февруари, в Мюнхен руският външен министър Сергей Лавров произнесе реч на важната среща по сигурността. Там той с тънка ирония произнесе репликата, че Русия няма да снеме санкциите от Запада, докато Украйна не изпълни Минските споразумения.

Оказа се обаче, че не това е най-голямата новина за деня. В същото време в Кремъл Владимир Путин подписа важен указ относно Донбас – важащ „временно” за периода на политическо уреждане на ситуацията в отделни райони на Донецка и Луганска области на Украйна и то на основание на Минските споразумения. С указа се признават в РФ всички лични документи (актове по гражданско състояние, паспорти, дипломи за образование, шофьорски права) и регистрационните номера на транспортните средства, издадени по цялата територия в Украйна.
 
Не са легализирани обаче икономически документи, издаваните актове от „министерствата” в Донбас, договорите между предприятията. Това автоматично би означавало, че територията е призната в РФ.
 
След легализацията на икономическите документи логично следва признаването на самите ДНР и ЛНР, но с това процесът за тяхното присъединяване към РФ не приключва. Всъщност двете републики не включват цялото рускоезично население на Донбас (Малорусия), а неговият опит да се присъедини може да доведе до пълномащабна война в региона.
 
След установяване в Донбас на „зона на рублата”, ще последва засилване на икономическите и производствените връзки с Русия.
 
За последните три години Русия е приела над 5 млн украински граждани, като официално бежанците са в пъти по-малко. Те задължително преминават на границата проверка за евентуална принадлежност към терористични организации, а след това свободно пътуват по цялата територия на страната. Мнозинството от тях не избира статут, защото Украйна има с Русия безвизов режим. Някои от украинците вероятно ще направят избор, ако политическата и икономическата криза в Украйна се задълбочи.
 
Това се отнася и за руснаците от Донбас, с тази разлика, че не след дълго време благодарение на икономическите връзки с Русия там икономиката ще започне да се съвзема на базата на възстановеното производство.
 
В Европа има две доказани и противопоставяли се дипломатически школи – британската и руската. Лондон не е формулирал личния си материален интерес от конфликта в Донбас, докато Кремъл с пълна доза сигурност е мобилизирал армия от експерти да разработят стратегията на Русия в Донбас и тя ще се базира на принципа „стъпка по стъпка”, в пълно съответствие с международното право и застъпения в него „принцип на самоопределение”.
 
Времето не работи за Киев, както и да се развиват събитията в Донбас. Ако властите се хвърлят в авантюристична кървава атака, Донбас практически веднага ще бъде върнат в състава на Русия. Другият начин е бавен и почти безкръвен, но източващ капка по капка надеждите на украинските власти и на ултра-националистите, че може да се случи чудо.
 
Пътят на Донбас към Русия ще бъде дълъг. Винаги инициативата обаче ще бъде от „Малорусия”, при спазване на международните изисквания и с подкрепата на Голямата Русия. Няма да стане утре, нито тази година. Може би ще минат не малко години. Крачка след крачка.
 
Ганчо КАМЕНАРСКИ, БЛИЦ