17 номинации за "Юрист на годината 2016"
Секция: БЪЛГАРИЯ
21 Февруари 2017 15:20
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
17 номинации за "Юрист на годината 2016"

/КРОСС/ Три колективни и 14 индивидуални номинации за "Юрист на годината 2016" направиха журналистите от правния ресор от централни медии в конкурса на "Правен свят". Церемонията по връчване на наградите ще се състои в сряда - 22 февруари, в София Хотел Балкан.

Наградите са две, като едната от тях се определя на базата на номинации на ресорните репортери, които всекидневно следят работата на представителите на съдебната система и промените в законодателството.

25 журналисти от 18 централни медии номинираха следните юристи по азбучен ред: Андрей Янкулов, Ани Захариева, Бойко Атанасов, Васил Василев, Владимир Астарджиев, Георги Ушев, Емилия Русинова, Иван Коев, Калоян Топалов, Петко Петков, Пламен Дацов, Методи Лалов, проф. Сашо Пенов и Юлия Ковачева.

Едната колективна номинация е за Юлия Ковачева и Галина Карагьозова, членове на Висшия съдебен съвет.

"Юлия Ковачева и Галина Карагьозова са членове на ВСС от две различни квоти - на съдиите и на парламента. Те не спряха да отстояват принципите на законност и справедливост и да се борят срещу опитите за налагане на безпринципни решения от мнозинството. Успяха през целия мандат, въпреки провокациите, да продължават да налагат градивни позиции и критики… Винаги водени от принципите на правото и закона, те неколкократно показаха каква всъщност би трябвало да е работата на кадровия орган на Темида. Постоянно и ежедневно отстояват независимостта на съдебната власт - една от основните, но забравени задачи на ВСС", мотивират се колегите.

Номинации получи и т.нар. реформаторско малцинство във ВСС - Ковачева, Карагьозова и Калин Калпакчиев, а аргументите за това са следните: "Благодарение на тази малка група от реформатори във ВСС се поддържа дебатът по принципни, актуални и важни за системата теми, поставят се точните въпроси. Макар и малко на брой, те се противопоставят на превръщането на ВСС в тихо работещ изпълнител на предписанията на олигархията и задкулисието. Те задават стандарта какъв трябва да е един член на ВСС и как трябва да се работи в интерес на професионалната общност и срещу овладяване на системата и превръщането й в инструмент за политически, корпоративен и групов натиск".

Юлия Ковачева има и индивидуална номинация. Освен гореизложените мотиви, колегите допълват, че като заместник-председател на Комисията по атестирането и конкурсите е поела тежката задача всекидневно да защитава всяко нейно решение, излагайки само и единствено правни аргументи.

Втората колективна номинация е за протестиращите съдии от Софийския районен съд, "защото показаха, че няма да мълчат и надигнаха глас срещу неглижирането на проблемите в най-големия и натоварен съд и затова, че не се отказват да отстояват независимостта си въпреки нечовешките условия и натовареност".

Заради усилията му да прочисти Юридическия факултет на СУ "Св. Климент Охридски" от преподаватели с противоречива репутация, което го превърна в обект на масирана атака и заради успехите на студентите от СУ в международни състезания, е номинаран и деканът на ЮФ на СУ проф. Сашо Пенов.

Номинация тази година получи и прокурорът от СРП Андрей Янкулов. "Като заместник-министър отговаряше за местата за лишаване от свобода. Благодарение на неговите усилия България постигна изключителен напредък за преодоляване на системните проблеми, констатирани от ЕСПЧ и Съвета за Европа относно условията в местата за лишаване от свобода. Подавайки оставка от изпълнителната власт, Андрей Янкулов стана един от малкото прокурори, публично критикували статуквото в съдебната система. Позицията му е автентична и плод на неговото разбиране за закона и функциониране на правоприлагащите институции. Такава позиция той е отстоявал през годините и в работата си като прокурор. Прокуратурата може само да спечели от магистрати, които имат познанието и смелостта да отстояват виждането си като прокурор Янкулов", изтъкват журналистите.

Петко Петков от СРС и бившият ръководител на съда Методи Лалов имат индивидуални номинации.

Мотивите за Петков са за високия му професионализъм, за смелите му и критични позиции по отношение на управлението на съдебната власт и по обществено значими казуси, като екстрадицията на Абдуллах Бююк, които отстроява, въпреки че му носят само негативи.

Методи Лалов е номиниран за това, че с оставката си като председател на СРС той "стана катализатор на осъзнаването на съдийската независимост и крещящата нужда от съдийско самоуправление".

Пламен Дацов от Софийския апелативен съд бе номиниран за определението по делото за хулиганство срещу депутатите от "Атака" Волен Сидеров и Десислав Чуколов през 2015 г., по което той бе докладчик, а в състава бяха още съдиите Невена Грозева и съдия Светла Букова.

В определението съдия Дацов изрично отбеляза, че се е наложила практика в почти всички случаи прокуратурата да прибягва до 72-часово задържане, въпреки че това трябва да е само при необходимост и да е по-скоро изключение. Всичко друго е пряко нарушение на чл. 5 от Европейската конвенция за правата на човека. Той допълни, че за подобни нарушения България многократно е осъждана от Европейския съд по правата на човека (ЕСПЧ). "Прокуратурата следва винаги и веднага да предоставя възможност на лицата да обжалват това задържане и същото да се гледа пред съд, без да се обезсмисля или да упражни правата си по чл.64 НПК", казва в определението си съдия Дацов, цитирано от колегите.

Градският прокурор на София Емилия Русинова получи номинация за това, че под нейно ръководство колегите ѝ решително привличат под наказателна отговорност за корупция и злоупотреба с власт висши държавни чиновници.

Председателят на СГС Калоян Топалов е посочен от колегите за смелостта и решителността, с които разчиства порочните практики и корупцията в градския съд, за усилията му да върне доверието в органа, да създаде организация за работа, да подобри атмосферата и всичко това в условия на непрекъснати атаки към него.

"Равноотдалечен от всички съдии и от страните по делата", "притежава изключително умение за баланс" и "чувство за запазване на доброто име на съда","брилянтно образование, висок морал". Това са част от аргументите на колегите да номинират председателя на Специализирания наказателен съд Георги Ушев като добавят, че наскоро Съдийската колегия му гласува доверие за втори мандат като административен ръководител.

Следователят Бойко Атанасов също бе посочен от ресорните репортери "заради опитите му да "осветли" работата на Столичната следствена служба.

Традиционно сред номинираните са съдиите Иван Коев и Ани Захариева от СГС като мотивите са сходни - те са пример за професионализъм, всеотдайност и педантичност в работата; Владимир Астарджиев от Софийския апелативен съд - за постоянството, което показва в професията и усилията винаги да отстоява върховенството на закона, скромен човек и блестящ магистрат, който винаги се труди усърдно и почтено; адвокат Васил Василев - за безспорния му професионализъм при упражняване на професията си, с което способства за утвърждаването на върховенството на закона.

Извън номинациите на журналистите в отделна категория за наградата "Юрист на годината 2016" на "Правен свят" бяха номинирани трима юристи – доц.д-р Александър Корнезов, съдия в Общия съд на Европейския съюз в Люксембург; Константин Кунчев, младши съдия в СГС и адвокат Тодор Ташев. Мотивите за техните номинации са публикувани в специалния подсайт "Юрист на годината 2016". Специална комисия ще определи победителя сред тях.