"Галъп": 73% от българите са "за" забрана граждани на мюсюлмански страни да влизат у нас
Секция: БЪЛГАРИЯ
23 Февруари 2017 15:55
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
"Галъп": 73% от българите са "за" забрана граждани на мюсюлмански страни да влизат у нас

/КРОСС/ Мнозинството от българите одобрява да се забрани на граждани на някои мюсюлмански страни да влизат у нас по подобие на политиката на Тръмп. 1,7 милиона българи вече съобразяват бъдещето си с опасенията от тероризъм. В последните четири години тревогата и нетърпимостта към мигрантите са нараснали осезаемо.

Това са част от данните от последното проучване на „Галъп интернешънъл", проведено сред 822 пълнолетни българи чрез пряко интервю между 3 и 10 февруари. Проучването цели да провери темите за миграцията и тероризма, които отново станаха актуални край политиката на президента на САЩ Доналд Тръмп, напрежението у нас в град Елин Пелин и други, предаде Нова.

„Българите - умерени „тръмписти"?

73% от българите одобрява да се забрани влизането на граждани от мюсюлмански държави в България. 14% са „против", а останалите се колебаят. С това българите на практика одобряват идеята на президента на САЩ Доналд Тръмп.

68% пък споделят мнението, че трябва да се спрат всякакви социални и здравни помощи за ромите. 19% са против такава идея, а останалите се затрудняват да отговорят.

Друга идея от политическия дебат в САЩ по-скоро стъписва българите - всеки да може да носи оръжие. Само 11% са „за", а 76% са „против". Останалите се колебаят. Сред по-младите обаче носенето на оръжие са радва и на малко по-радушен прием.

Сходна е картината и по отношение на евентуална забрана на абортите - друга знакова идея, позната от американския дневен ред, предизвикала наскоро дискусия и в Полша. Само 12% у нас са „за", 69% са „против", а останалите се затрудняват да отговорят. Сред отговорилите „за" личат по-скоро възрастни хора.

Преди изборите в САЩ бе проверено отношението към Тръмп и Клинтън в 45 страни по света. Клинтън се оказа популярна в Западна Европа, Латинска Америка и Африка, а Доналд Тръмп - в Русия и Китай. България тогава се нареди сред страните, в които подкрепата за Клинтън преобладава. Страната ни се подреди едва на 38-о място по този показател сред 45-те изследвани страни.

Тревога от миграцията и тероризма

30% казват, че опасността от терористични атаки влияе на плановете им за бъдещето. 53% отричат да усещат такова влияние, а останалите се затрудняват да отговорят. Това означава, че около 1,7 млн. пълнолетни българи смятат, че непосредственото или по-далечното им бъдеще се влияе от терористичната опасност.

Данните показват все по-големи страхове от миграцията. Вече три пъти в последните четири години „Галъп" проверява мнението по тази тема. Данните от края на 2016-а рязко се различават спрямо тези от 2013-а и 2015-а. В навечерието на 2017 г. страховете изглежда чувствително по-високи.

Изследването на "Галъп" показва преди всичко страх от неизвестното и непознатото. Показва и липса на увереност, че България има достатъчно съпротивителни сили. Обществото вече трудно прави разлика между бежанци и икономически мигранти и понятията се сливат. Нещо повече - в редица изследвания вече проличава сливане и на понятията „миграция" и „тероризъм".