/КРОСС/ Президентът на САЩ Доналд Тръмп съобщи, че няма да участва в годишната среща с акредитираните журналисти без да посочи конкретни мотиви. Това се случва в момент на растящо напрежение в отношенията му с водещи издания и телевизии, които обвинява в публикуване на измислени истории и ги обвинява, че са станали врагове на американския народ.
Вечерята на Асоциацията на кореспондентите в Белия дом се провежда от 1924г. насам, като традицията е това да става в последната събота на април в хотел "Хилтън" във Вашингтон. Тази година тя ще е на 29 април.
Отсъствието на Тръмп ще е първото след това на президента Роналд Рейгън през 1981г., но тогава той се възстановяваше сред атентата срещу него и поздрави събралите се по телефона.
Ръководството на медии като "Блумбърг нюз" и "Ню Йорк таймс" вече съобщи, че няма да изпрати свои представители на вечерята.
Идеята за това събиране е на асоциацията, възникнала през 1914г. в отговор на слухове,че комисия на Конгреса ще избира кои журналисти да отразяват пресконференциите на президента Уудроу Уилсън. Това се е възприемало като демонстрация и на независимостта на Белия дом сам да води медийна политика. До 1962г. на вечерята са присъствали само мъже и се наложило президентът Джон Кенеди да заплаши, че ще я бойкотира, за да се промени това.
Вечерята е официална и участниците се появяват в смокинги и елегантни рокли, атмосферата е на добронамереност, а от 1983г. са позволени шеги, сарказъм към президента и самоирония, които не се чуват никъде другаде.
През последните десетина години събирането на журналисти, политици и светски личности привлича все повече критики, че се превръща в "холивудско парти". Множат се и критиките, че то става демонстрация на твърде близките отношения между медии и Белия дом, благодарение на които администрацията на президента прокарва свой дневен ред и идеи в обществото.
През 2011г. комикът Сет Майерс иронизира присъстващият сред гостите Доналд Тръмп като каза, че той "е решил да се кандидатира за президент на републиканците, но ще се състезава като майтап".