/КРОСС/ Операцията по освобождение на втория по големина град в страната, който се смята за последната крепост на „Ислямска държава" в Ирак, започна на 17 октомври. През последните дни боевете са още по-ожесточени и правителствените сили постигнаха обещаващ напредък, предаде БГНЕС.
След относително лесните печалби от покрайнините на града, те срещат все по-силна съпротива.
„Предприемаме важни стъпки за освобождаване на моста", заяви полковник Фалах Ал Уабдан от звеното за бързо реагиране на вътрешното министерство.
Той посочва, че участъкът е силно миниран и операцията е много рискова.
Войските от водената от САЩ коалиция за подпомагане на Ирак в усилията срещу тероризма увеличиха участието си в местността през последните седмици. Те са официално разположени в страната като обучители и консултанти, но все повече се изтеглят към битката.
Наблюдателите на ООН са притеснени от сраженията, в капана на които са хванати стотици хиляди души. Хранителните и водни запази на хората в Мосул привършват, липсват и достатъчно лекарства.
Организацията бе планирала масово изселване на поне 250 000 души от западната част на града, но поради липсата на хуманитарни коридори от там са избягали само няколкостотин души.