Момчил Неков: Българска технология спасява пчелни кошери
Секция: ПОЛИТИКА
27 Февруари 2017 15:04
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Момчил Неков: Българска технология спасява пчелни кошери

/КРОСС/Момчил Неков беше запознат с иновацията на българска технологична компания в сектора на пчеларството по време на Международната селскостопанска изложба АГРА 2017. Технологията, която е разработена изцяло от млади българи, представлява компютърна система за наблюдение и анализ на състоянието на кошерите. Това служи за ранно известяване при възникване на опасност и помага на пчеларите да обслужват по-качествено кошерите, като също така се намалява загубата от време за диагностика. Към технологията вече има заявен интерес от САЩ. „Този иновативен пчеларски продукт е решение в борбата с предизвикателствата в сектора и заслужава национално и международно признание и подкрепа" заяви след срещата евродепутатът.

Кампанията на Момчил Неков „Да защитим българския вкус" бе обсъдена на среща с производители и организации на фермерски пазари. Неков запозна производителите със спецификата и ползите на кампанията. Заяви, че уникалните български храни и продукти имат потенциала да получат подкрепа от ЕС като защитени географски означения и даде пример с месото от Източнобалканска свиня и Куртовския розов домат.

Момчил Неков, който е член на Комисията по земеделие и развитие на селските райони в Европейския парламент, се срещна и с производители на биосирене от калоферска дългокосместа коза, която е българска порода, създадена посредством продължителна народна селекция. Този продукт беше представен по време на фермерския базар, организиран от евродепутата миналата година пред Европейския парламент в Брюксел. Биосиренето беше харесано от търговци и в следствие на това производителите стартираха партньорство в европейската столица. Производителите изразиха готовност да участват и в други кампании и инициативи на българския евродепутат.

Момчил Неков се срещна с директора на Института по растителни генетични ресурси проф. д-р Тенчо Чолаков, който разказа за предизвикателствата при поддържането на генбанката с над 43 000 сортове семена. Желанието на директора е този уникален генен фонд да бъде признат за национално богатство. Основните трудности, с които се опитва да се справи институтът, са липсата на нова техника и недостатъчното финансиране за наука и заплати. Двамата обсъдиха идеята на Момчил Неков да се създаде секция за биосемена към фонда. Коментираха и новия проектозакон за селскостопанската академия, който е внесен в Народното събрание.