Картините в Българския Лувър в риск
Секция: КУЛТУРА
28 Февруари 2017 08:08
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Картините в Българския Лувър в риск

/КРОСС/Картините в Българския Лувър в риск - за това сигнализира художникът Недко Солаков. Според него - повреда в климатиците е на път да разруши десетки ценни платна, посочва NOVA.

Тайната вечеря - тази картина е рисувана преди близо 500 години. Днес неин дом е галерията "Квадрат 500". Причината за тревогата станаха тези облепвания, които се появиха по редица от платната, тук, в Българския Лувър. В риск ли са картините?

„Като болка в сърцето" - така художникът Недко Солаков описва емоциите си от видяното в "Квадрат 500".

„Едва снощи разбрах и видях с очите си трагедията в "Квадрат 500" - естествено продължение на несанкционираното пипане с голи височайши ръце", разказа художникът.

Той реши да излее възмущението си във Facebook, но не и пред камерата на NOVA. Директорът на галерията обаче направи коментар под погледа на лицата от картините - покрити с лепенки:

Проблемът не е в облепванията, разказва Слава Иванова - а в това, което ги е наложило. Те са аварийна мярка, в противен случай - живописният слой може и да падне. Заплахата е резултат от едноседмична повреда на климатиците и последвал едноседмичен ремонт. В най-студените дни на януари.

„В момента вече няма риск за картините. Със сигурност има допълнителни напуквания. Със сигурност има и допълнителни олющвания на живописен слой", коментира Слава Иванова, директор на „Квадрат 500".

Правилното съхранение на картините изисква специални условия - температура между 18 и 20 градуса и влажност на въздуха - между 45-55%. А това поставя в риск десетки произведения на западноевропейското изкуство, създадени между 15-ти и 19-ти век.

И всичко това можеше да се размине, ако галерията разполагаше с помещения, в които да премести платната при подобни аварийни ситуации. Те обаче все още се ремонтират, защото Българският Лувър отваря врати много преди работата по него да е завършена.

Днес климатиците вече работят, а влажността на въздуха се поддържа от специални овлажнители.

Дали травмите по платната са необратими - това тепърва ще изяснява екип от реставратори, който ще работи, за да ги спаси.