Избори в Европа: Пет страни избират парламент, други три - президент
Секция: Анализи
02 Март 2017 11:11
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Избори в Европа: Пет страни избират парламент, други три - президент

/КРОСС/В Европа 2017 г. ще премине под знака на изборите: пет страни-членки на Европейския съюз ще обновят състава на националните си парламенти, а в други три ще избират нови президенти. Към урните за гласуване са призовани и гражданите на държави, които кандидатстват за приемане в Общността.

Мартенски избори в Нидерландия

След изборите на 15 март дясната популистка "Партия на свободата" на Герт Вилдерс ще има добри шансове да стане най-голямата фракция в парламента на Нидерландия. Социолозите прогнозират, че тя ще получи между 26 и 29 мандата от общо 150 в законодателния орган. По-вероятно е обаче "Партията на свободата" да не попадне в управляващата коалиция, тъй като останалите големи партии в страната не желаят да участват в правителство с десните популисти.
До този момент в страната управляват дясноцентристката "Народна партия за свобода и демокрация" на премиера Марк Рюте и социалдемократите от "Партия на труда". На предстоящите избори обаче те разчитат на едва 37-40 места от абсолютния минимум 76. Поради тази причина се очаква следващото правителство на Нидерландия да бъде съставено от широка коалиция от четири и дори пет партии.

Нови предсрочни избори в България

На 26 март в България ще се проведат предсрочни парламентарни избори - третите в страната за последните пет години. Основните конкуренти са проевропейската партия ГЕРБ на бившия премиер Бойко Борисов и социалистите, които се застъпват за по-тесни връзки с Русия и отмяна на санкциите. Въпросът кой ще състави коалицията в София остава открит.

Президент на Републиката

Изборите за нов президент на Франция ще преминат в два тура - на 23 април и 7 май. След скандала около републиканеца Франсоа Фийон като фаворит в предизборната надпревара е сочен Еманюел Макрон. В първия тур - според социолозите - той ще отстъпи пред лидера на "Национален фронт" Марин Льо Пен. Но през втория ще изпревари съперницата си, получавайки 60 % от подкрепата на френските граждани.

От премиер в президент

В Сърбия, която е страна-кандидат за членство в ЕС, след изборите за държавен глава през април ще бъде сменен не само президентът, но и министър-председателят. Управляващата Сръбска прогресивна партия (СПП) издигна за кандидат не кой да е, а премиерът Александър Вучич. С голяма доза сигурност може да се каже, че той ще спечели вота и политиката на Белград няма да претърпи промени.

Франция отново избира

Франция през 2017 г. ще се промени не само на държавния глава, но също така и на състава на парламента. Изборите за Национално събрание ще се проведат на два етапа - 11 и 18 юни. Докато вниманието е фокусирано върху социологическата служба на президентската надпревара, прогнози за изхода от парламентарните избори все още няма.

Предизборна борба по албански

В Албания (страна-кандидатка за членство в ЕС) са насрочени парламентарни избори за 18 юни. Предизборната борба е придружена от многохилядни протестни действия под флаговете на опозиционната Демократическа партия, която обвини управляващите социалисти в корупция и намерение да манипулират резултата от предстоящите избори. В този случай и двете основни политически сили в страната се застъпват за проевропейски курс.

Съперник на Меркел

За канцлерския пост в Германия на 24 септември ще се борят представители на партиите, влизащи в управляващата коалиция в Берлин. Проучванията показват, че след издигането на Мартин Шулц за кандидат, популярността на социалдемократите почти се изравни с тази на Съюза (ХДС/ХСС), който заложи на Ангела Меркел. Рейтингът на двете партии е около 30 %.

Не е алтернатива?

Дясната популистка партия "Алтернатива за Германия" може да образува третата по големина фракция в Бундестага. Въпреки че рейтингът на партията на Фрауке Петри достигна до 15 % през миналата година, в началото на 2017 г. подкрепата на гражданите за нея падна с почти една трета. Причината се свързва с "ефекта Шулц" и вътрешнопартийната разногласия сред десните популисти.

Промяна в Чешката република?

Сега проевропейско правителство на Чешката република, водено от социалдемократите, включва две други партии - политическото движение "Действие на недоволните граждани" (АНО) и християндемократите. Социолозите предричат победа за АНО (около 30%) на парламентарните избори през октомври, които след това ще бъдат в състояние да номинират премиер. Това движение не е с ясна идеология, но е в Европейския парламент влиза във фракцията на либералите.

Нови президенти в Будапеща и Братислава

Тази година нови президенти ще избират и гражданите на Унгария и Словакия. И двете страни са парламентарни републики, в които президентът има предимно представителни функции. През февруари, нов президент на Федерална република Германия стана бившият министър на външните работи Франк-Валтер Щайнмайер.

Източник: "Фокус"