Андрей Райчев: България е на втора скорост в Европа и това е изгодно
Секция: ПОЛИТИКА
09 Март 2017 09:23
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Андрей Райчев: България е на втора скорост в Европа и това е изгодно

/КРОСС/ „Идеята за Европа на различни скорости не е лоша, защото в момента е в един капан на съвместното вземане на решения", заяви Даниел Смилов в ефира на БТВ.

Преди дни лидерите на четири големи страни членки на Европейския съюз - Франция, Германия, Испания и Италия, се обявиха за Европа на различни скорости.
Вчера правителството реши, че страната ни ще заеме позиция за запазване на единството и целостта на ЕС и против Европа на различни скорости.

„Идеята е нова и не е, сегашното състояние е добре да бъде запазено. От тези 5 варианта на Европейската комисия, третият е Европа на много скорости. За 27-те от ЕС нещата могат да останат такива, каквито са в момента, ние може би сме на по-бавна скорост. Група други държави обаче може да тръгне напред, да направи ядро, което е далеч по-интегрирано. Това е идеята", поясни Смилов.

„Европа е ориентирана към статуквото. В една такава Европа единствената промяна е като екзит. Това, което комисията иска да предложи е да има друга опция за промяна - не само екзит", каза още Смилов.

„За Шенген ние сме на втора скорост, ние и румънците. Това е изгодно за България", каза Андрей Райчев. По думите му страната ни теоретически трябва да настоява за Шенген, но да се радваме „би било малоумие".

„Тази история за Франция, Германия, Италия и Испания - това е антиполска реакция. Това е антивишеградска реакция", смята Райчев.

По думите му е много важно страната ни да заеме умерена позиция в тази ситуация, а не инстинктивно да казва „не, не, не,".

„Това, което комисията предлага не е дискриминационно. Четирите държави се съгласиха статуквото на 27-те да се запази такова, каквото е в момента. Тези, които искат повече - да го направят", допълни Смилов.