"Галъп": Румен Радев отново с положителна оценка
Секция: БЪЛГАРИЯ
10 Март 2017 16:50
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
"Галъп": Румен Радев отново с положителна оценка

/КРОСС/ Президентът Румен Радев продължава да получава положителни оценки. 68% оценяват първия месец от мандата му положително.

Това са част от данните от експресен телефонен сондажна "Галъп интернешънъл" по актуални теми сред 801 души, проведен между 7 и 8 март в цялата страна, независим от външно финансиране.

Бе проверено и мнението на хората по отношение на несъстоялия се дебат между Корнелия Нинова и Бойко Борисов. Ако респондентите бъдат помолени да си изберат единствен вариант - екипи или лидери, повечето закономерно избират лидерите. 63% са чули за тази тема, а 60% от чулите избират лидерски дебат. Това е логично следствие от постоянното предпочитание за личности и "мажоритарност" у нас. Както може и да се очаква, единственият електорат, който контрастира на фона на общото желание за лидерски дебат, е този на ГЕРБ, посочват от "Галъп".

Относно повдигнатата наскоро тема за разкриваемостта на престъпления, за битовата престъпност и т.н., обществената интуиция по-скоро води към бързо правораздаване (58%) и все още обществото не вижда толкова полза в популярните идеи за реформи и преструктуриране на сектора правосъдие и вътрешен ред (38%).

72% от попитаните се съгласяват, че е по-добре България да не бърза с влизане в еврозоната. 25% пък се съгласяват с опцията за бързо присъединяване към еврото. Присъединяването към еврото явно предизвиква по-скоро боязън пред новото и непознатото.

В същото време обаче мнозинство от 66% не възприемат идеята за Европа на повече скорости - макар че по подобни теми не може да се очаква висока степен на запознатост. Въпреки липсата на особен ентусиазъм по темата с еврото, оказва се, че инстинктът на българите по-скоро ги води към синхрон с най-големите европейски държави и възможността за фрагментация на Европейски съюз е плашеща за обществото ни.