Радев: Нека не гледаме на Европейския съюз като на дойна крава
Секция: ПОЛИТИКА
11 Март 2017 09:45
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Радев: Нека не гледаме на Европейския съюз като на дойна крава

/КРОСС/Нека не гледаме на Европейския съюз като на дойна крава, а да се стремим с нашата външна политика и действия да бъдем пълноправни и достойни членове, заяви президентът Румен Радев в интервю, излъчено в предаването "Събуди се" по Нова Тв.

По негови думи страната ни през последните години е получила много от Европейския съюз. "Само за последните 10 години публичните инвестиции, получени от еврофондовете, са 40% от всички публични инвестиции. 2013 г. те достигат 80%. Това е страшно много, но тук е въпросът как разходвахме тези средства", коментира държавният глава. Според президента трябва да се инициира много сериозен дебат по тази тема.

Румен Радев отново подчерта, че никога не е приветствал и не е гласувал за търговското споразумение между Европейския съюз и Канада и заяви категорично, че ще сезира Конституционния съд за СЕТА.
"Защото това споразумение налага промени в нашата Конституция и наистина съдът ще трябва да се произнесе дали са законосъобразни. Сега въпросът е в ръцете на българския парламент, който трябва да ратифицира решението", посочи президентът.

Той коментира и фактът, че СЕТА предизвика дискусии във всички страни от Европейския съюз. "От една страна са притесненията на по-старите членки, че тяхната скорост на развитие се забавя. От друга са опасенията на по-новите, че ще бъдат изоставени и няма да получат достатъчна подкрепа, че ще останат в периферията. И едната, и другата страна имат основания за притеснения. Трябва да се стремим да постигнем единно решение, базирано на европейските принципи за солидарност и единство. Няма как да има едно тяло на две скорости", каза Румен Радев.

Той посочи, че категорично е заявил пред европейските лидери, че подкрепяйки СЕТА в миналото, България прави компромис. "Защото за силни и устойчиви икономики споразумението е огромно предимство, но за слабите и крехките е заплаха", обясни държавният глава.