/КРОСС/Г-н Янков, каква отговорност е за Вас да бъдете водач на листата в Осми многомандатен избирателен район в Добрич?
Така, както повелява Конституцията, избраният народен представител автоматично става представител на всички избиратели. Реално ангажиментът към избирателния район продължава не само в мандата. Защото връзката с хората, техните проблеми, спецификите на района не приключват в един или два мандата. Затова тази кампания за мен не приключва на 26 март, а
е начало на мой
ангажимент за
в бъдеще.
Когато започна натискът върху България за проучване и добив на шистов газ тук - в Житницата на България, не бях депутат, но се включих активно за противодействието на това решение, защото това бе мой дълг като гражданин и общественик.
На какви хора заложи „БСП за България" в листата си за Добричкия избирателен район?
Листата ни е съчетание на опита и енергията, което е проекция и на самата ни партия. В съставя й има представители на различни професии и съсловия. Това е експертният ни капацитет в различните сектори. Не всички ще станат народни представители, но всеки един ще има възможността да работи за формиране на регионални политики. Техният принос ще бъде съществен за отразяване на всички проблеми и намиране на решения за региона.
Работите активно в сектор „Сигурност". Един от сериозните проблеми през последните години е битовата престъпност. Какви са мерките, които БСП може да предприеме за справяне с този геноцид спрямо възрастните хора, особено в малките населени места?
Правилен подход за решаване на това опустошително за малките населени места явление, каквото е битовата престъпност, ние показахме и в краткия период на управление 2013-2014 година. Най-важно е
изпълнителната власт да приеме този проблем като първостепенна задача.
ГЕРБ винаги я изтиква на заден план. Сътрудници по места, в съчетание с полицейски сили за реакция, са добро решение. Но, особено важна е ролята на районния инспектор. Категоричността в прилагане на закона от страна на съдебната система е много важна. Не само заради възмездието към извършителите, но и превантивно за потенциалния контингент.
Какво решение на проблема с бежанците предлагате?
Мерките във връзка с бежанската криза трябва да са в няколко насоки. Започват с охрана на държавната граница, чрез технически съоръжения и жива сила. Необходим е допълнителен щат за хиляда гранични полицаи. Другата мярка, възпираща безконтролното нахлуване на територията на страната, са временните лагери за настаняване от затворен тип. В тях с ускорена процедура трябва да бъдат разделени отговарящите на критериите за получаване на убежище от икономическите мигранти. Тези, които не получат право на пребиваване, трябва да бъдат незабавно репатрирани в държавите си. Ние сме против 208-о Постановление на Министерски съвет. В няколко населени места, където беше направен опит за заселване на бежанци, жителите направиха бурни протести и това спря процедурата.
Нужен ли е, според Вас, анализ за работа на службите, на МВР? Може ли да се постигне национален консенсус по проблема?
Нуждата от консенсус не трябва да се обсъжда. Той е наложителен. Темата изисква истински, задълбочен анализ с формулиране на конкретни мерки, техническото и кадрово обезпечаване. Това е въпрос на политическа воля, експертни решения и финансов ресурс, които не търпят отлагане. В следващото Народно събрание ще призова представителите на всички политически сили именно за това.
Какъв е начинът България да се справи с корупцията на всички нива в администрацията?
Корупцията има своите прояви в различни форми и чрез различни механизми, но винаги е свързана, под някаква форма с администрацията - държавна или общинска. С особена тежест за нормалното функциониране на обществото ни е корупцията в съдебната система. Специализиран орган за установяване и борба с корупцията е нужен, но на първо място е прилагането на съществуващото законодателство.
Корупционните нива, които сме достигнали, лежат като отговорност върху разследващите органи и съдебните магистрати. Реформа наистина е нужна.
Ще продължи ли БСП да се бори срещу добива на шистов газ и срещу въглищната газификация?
БСП, с активната си политическа позиция, намесата на парламентарната група и подкрепата на гражданските инициативи е основният фактор за налагане на забраната за проучване и добив на шистов газ в България. Технологиите, по които се извършват и двете дейности, са еднакво опасни и застрашаващи да предизвикат екологична катастрофа. Позицията ни е непроменима.
Никакъв
икономически
интерес не трябва да стои над
опазването на
чиста природа,
защото това е
сигурността за здравето
на нацията.
Какво, според Вас, е мястото на туризма в развитието на икономиката в региона?
Дори само общините от състава на Добричка област, които имат излаз на Черно море, са достатъчни да поставят
туризма като
водещ отрасъл
за региона.
Културните и исторически паметници допълват палитрата на туристическите атракции. В този сектор е един от големите резерви за откриване на нови работни места.
Демографският срив, според Вас, е заплаха за националната сигурност. Той е особено отчетлив в част от общините от област Добрич. Как, според програмата на БСП, може да се реши този проблем?
Овладяването на проблема е най-същественото, за да оцелеем като нация. Няма една единствена мярка, която да го реши. Програмата на БСП е с обхватен подход за решения. Към преките социални инструменти, каквито са ръстът на доходите, разкриването на нови работни места, добавяме и подкрепа за младите семейства чрез намаляване на данъците след първо, второ и трето родено дете, облекчения при закупуване на жилище. Да работим за спиране на миграцията и да създадем добра среда, стимулираща ръста на раждаемостта,
трябва
да е мисия
за всеки политик.
БСП последователно следва политиките си и след 26 март, ако избирателите ни дадат мандат за управление, ние ще изпълним всички поети ангажименти.
Какъв е механизмът да се върнат децата на България, които са напуснали Родината си, за да търсят препитание и реализация в чужбина?
За младите най-важна е професионалната реализация. Разбира се, и доходите. Ако тук им бъдат предоставени сходни на условията в чужбина,
уверен съм, че
болшинството
ще предпочетат Родината.
Важен е и делът на чуждестранните инвеститори за разкриване на нови работни места. Защото, очевидно е оттеглянето на големи фирми в периода на управление на ГЕРБ.
В програмата ни е залегнала реиндустриализация на страната във всички сфери на икономиката и това ще даде перспектива именно на младите хора.
На каква подкрепа от българския народ разчитате на предстоящите извънредни парламентарни избори?
Подкрепата не може да се калкулира предварително. Ние заставаме пред избирателите с конкретни поети отговорности. Очакваме подкрепа от всеки, който желае промяна. Социолозите правят своите проучвания, но в последните години проведените избори
показаха
силата на
притаеното
недоволство,
което намери силен израз на президентските избори. Вярваме, че голяма част от подкрепата за Румен Радев е и за промяната, която се очаква от БСП.
Ще влезе ли БСП в предизборни договорки?
Предизборните договорки са криво направени сметки. Единствено волята на суверена с резултата от изборите могат да определят кой и в какъв формат ще получи управленски мандат. Коалиция, която ще бъде формирана за управление, трябва да е обединена около платформата на БСП и да спазва солидарно с нас поетите ангажименти.
Готова ли е партията да поеме ангажимента и отговорността да управлява страната?
Всяка партия, която участва в избори, е длъжна да е готова за участие в управлението. Затова получава подкрепата на избирателите. БСП нееднократно е доказвала, че е готова да поеме своите отговорности, но
има и капацитета за високата отговорност - държавното управление.
Нека на 26 март видим какво ще пожелае българският избирател!
Какво е новото бъдеще на България след успех на БСП на изборите?
Вашият въпрос сам по себе си насочва към позитивно развитие след изборите. Ако опазим границата, разкрием нови работни места, постигнем увеличение на пенсиите и заплатите, постигнем равен достъп до образование, здравеопазването е общодостъпно и ефективно, преборим битовата престъпност, мисля че България ще изглежда по съвсем различен начин. Иска ми се
да върнем оптимизма у хората
и да ги мотивираме чрез управление близко и адекватно на проблемите им, и готово да ги решава.